Bulgaristan seçimlerinden notlar

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Bulgaristan'da 1989 yılındaki rejim değişikliğinden sonraki 4. Cumhurbaşkanının belirlenmesi için kayıtlı 6 milyon 446 seçmen bugün sandık başına gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

- Seçimlerde 152 bin seçmen ilk kez oy kullandı.

- Seçimlerde ülkeye Bayram ziyaretine gelen Türkiye'de oturan soydaşlar da oy kullandı.

- Seçimlerde ilk kez şeffaf sandıklar kullanıldı.

- Seçimlere katılım beklenenden az oldu. Öğle saatlerinde seçime ülke genelinde katılım oranı yüzde 7 olarak kaydedildi.

- Seçilen Cumhurbaşkanı Bulgaristan AB'ye üye olduktan 20 gün sonra görevine başlayacak ve beş yıl görev yapacak.

- İlk turda adaylardan herhangi biri yüzde 51 oranında oy alamazsa en fazla oyu alan iki aday 29 Ekim'de gerçekleşecek ikinci tur seçimlerinde yarışacak.

- Yurtdışında en çok seçim şubesi Türkiye'de açıldı. Yurtdışındaki toplam 144 şubenin 43'ü Türkiye'de bulunuyor. Bu 43 merkez, 15 farklı ile dağıtılmış durumda.

- Seçimlerin iki önemli favorisi Bulgaristan'ın şimdiki Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Volen Siderov. Bulgaristan'da bulunan Türk kökenliler Pırvanov'u destekliyor.

- "Ben sizden yanayım" seçim sloganıyla yarışan Georgi Pırvanov, oy kullandıktan sonraki açıklamasında "Gençlerin kendi ülkesinde iş bulacakları huzurlu ve istikrarlı bir Bulgaristan için, parti çıkarlarına bağlı kalmayarak toplumun birlik ve beraberliğini yansıtan bir cumhurbaşkanlığı kurumu için seçime katıldığını" söyledi.

- Eski bir tarihçi olan Pırvanov, sert bir çizgi belirleyen komünist partisini Batı yanlısı sosyalist bir partiye dönüştürdü. 2004'te Bulgaristan'ın NATO'ya girmesini sağladı ve ülkesi Ocak'ta AB ülkesi olacak.

- Aşırı milliyetçi Volen Siderov ise oyunu kullandıktan sonra "Bulgar halkına soykırım uygulayanlardan hesap soracak bir yönetim için oy kullandım" diye konuştu. Siderov, ikinci tura kalacağını ve ikinci tur sonunda kendisinin Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacağını da iddia etti.

- Siderov, seçimlerden önce Türk ve Romen azınlıklara da açık bir dille saldırmıştı. Fransız ultra milliyetçisi Jean-Marie Le Pern ile karşılaştırılan Siderov, eski bir TV sunucusuydu. Sert çıkışlarıyla göze çarpan Siderov, ülke yönetimini fakirlik, yolsuzluk ve organize suçlar ile mücadelede başarısız olmakla suçluyor.

- Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı, her ne kadar ordunun başında olsa ve yasaları veto hakkına sahip olsa da seremonik bir konuma sahip bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious