Bulgaristan Türkleri sürgünü anıyor

Bulgaristan Türkleri sürgünü anıyor.21135
  • Giriş : 06.05.2009 / 23:40:00
  • Güncelleme : 06.05.2009 / 23:41:02

''Bulgaristan Türklerinin Zorunlu Göçü Anma Haftası'' düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dernek Başkanı Basri Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılının Bulgaristan'da yaşayan Türklerin zorunlu göçe tabi tutuluşunun 20. yıl dönümü olduğunu belirtti.

Öztürk, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

''Bu üzücü olayın unutulmaması ve yaşanan acıların gelecek için bir ders olması amacıyla, Balkan Türkleri Federasyonu ve Edirne Trakya ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz. Etkinliklerimiz 9 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak.

Aynı gün saat 13.30'da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda bir panel gerçekleşecek. Panele, eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelu Jelev, Bulgaristan HÖH Milletvekili Ahmet Hüseyin, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Devlet Bakanı Ercüment Konukman, 20'nci ve 23'üncü Dönem Milletvekili Mehmet Ekici ile eski Edirne Valisi Ünal Erkan katılacak.''

Basri Öztürk, etkinlikler çerçevesinde, Behiç Günalan'ın zorunlu göçü anlatan ''Göçün Orta Yeri Hüzün'' isimli sergisinin Edirne Ticaret ve Sanayi Odası fuayesinde açılacağını ve hafta boyunca Saraçlar Caddesi'nde sergileneceğini belirtti. Öztürk, ayrıca Kırcali Devlet Tiyatrosu'nun ''Hürrem Sultan'' isimli oyununun da tiyatroseverlerle buluşacağını kaydetti.

Etkinliklere, Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Trakya Üniversitesinin de destek verdiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*