Bulgaristan Türküne oy engeli

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Bulgaristan Parlamentosu, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kimlerin oy kullanabileceğini yeniden saptadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu karar seçimlerde doğrudan Türkleri engellemeye yönelik, çünkü Bulgar araştırmalarına göre Türkiye'de yaşayan 42 bin Bulgaristan Türkü seçimlerde oy kullanmak için Bulgaristan'a gidiyor.

42 bin blok oy, nüfusu az olan Bulgaristan için çok belirleyici olabiliyor.

Bu kararla bulgaristan vatandaşı olan ama Türkiye'de yaşayan onbinlerce Türkün önü kesilmiş oluyor.

Parlamentoda bu karar oylanırken, Bulgaristan Türklerinin siyasi temsilcisi olan Haklar ve Özgürlükler Hareketi temsilcileri protesto amaçlı olarak parlamentoyu terkettiler.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Turhan Gençoğlu, ''Kabul edilen yasa Bulgaristan demokrasisinin tarihine kara bir leke olarak geçecektir'' dedi.

Gençoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği'ne üye olan Bulgaristan'ın demokratik değerlerini ve standartlarını daha da yukarıya çıkarması gerekirken tam tersi bir sürecin yaşandığını belirterek, ''kimsenin Bulgaristan vatandaşı soydaşlardan ve onların demokrasiye katkılarından çekinmemesi gerektiğini'' kaydetti.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr Emin Balkan da Bulgaristan Parlamentosu’nun bu yasayla kendi vatandaşları arasında ayrım yaptığını belirtti. Balkan, bu hatadan bir an önce dönülmesini beklediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious