Bulgaristan ve Romanya AB üyesi oldu

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Bulgaristan ve Romanya, Avrupa Birliğine (AB) girişlerini coşkuyla kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sofya'nın Aleksandar Batenberg Meydanı'nda, Bükreş'te ise 5 ayrı meydanda görkemli ışık efekt ve havai fişek gösterileri eşliğinde binlerce kişinin izlediği rock konserleri düzenlendi. Sabah saatlerine kadar süren konserler iki ülkenin başlıca televizyon kanalları tarafından naklen verildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, Sofya ve Bükreş ile kurulan görüntülü bağlantılarda AB'nin yeni üyelerinin halklarını tebrik etti. Barroso, “Ailemizde iki yeni üye ülkeyi ağırlarken, tanıyacağımız yeni kültür ve tarihi miraslarınız sayesinde daha zengin olacağız, ekonomilerimiz de daha hızlı gelişecektir” dedi.

Bükreş'teki Başbakanlık binası önünde düzenlenen özel törende ülkenin ulusal bayrağı ile AB bayrağı çekildi. Törende konuşan Başbakan Calin Popescu Tariceanu, ”Bu, 17 yıldır sabırsızlıkla beklediğimiz büyük bir mutluluk anıdır. Ülkemizde 1989 yılında komünizm rejiminin yıkılışından sonra Avrupa Birliğinin bayrağı aynı zamanda Romanya'nın da bayrağı oldu” dedi.

Ülkenin AB'ye katılım sürecinin “çok zor” olduğunu anımsatan Tariceanu, ”Romanya'nın gerçek entegrasyon sürecinin daha yeni yeni başladığını” vurguladı. Törene ve onu izleyen şenlik ve kutlamalara Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin de katıldı.

Bükreş'te saatler gece yarısını gösterdiğinde binlerce kişinin katıldığı dev bir halay çekilerek, ülkenin AB'ye katılımı kutlanırken, halaya 20 dakikalık bir havai fişek gösterisi eşlik etti.

Aynı anda Başkent Sofya'da, üzerine “Avrupa, Hoşgeldin!” yazılı binlerce balon uçuruldu. Aleksandar Batenberg Meydanı'nda kurulan sahnede korolar Bulgaristan ulusal marşı ve Avrupa Birliği marşını seslendi.

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) ile Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) tarafından yayınlanan halka seslenişinde, “1 Ocak 2007 günü Bulgaristan tarihinde en önemli günlerinden biri olacaktır” dedi.

Pırvanov, konuşmasında şunları söyledi: “Yarından itibaren biz, dilimizle, abecemizle, tarihimiz ve geleneklerimizle AB'ye katılıyoruz. Tüm başarı, eksiklik, umut ve korkularımızla katılıyoruz. Millet olarak gelecek başarılarımız Avrupa Birliğinin destek fon ve kaynaklarına değil, bizim emeğimize bağlı olacağını unutmayalım.”
Başbakan Sergey Stanişev ise sahnede kurulan ışıklı AB haritasına Bulgaristan'ın haritasını da kendi elleriyle ekleyerek, “Azimle çalıştığımızda başarılı olabileceğimizi gösterdik” dedi.

Ülke genelinde sabaha kadar süren kutlamalara sadece Kozloduy kentinin katılmaması dikkati çekti. Tuna sahilinde bulunan kentteki aynı adı taşıyan elektrik santralindeki her biri 440 megavat kapasiteli 3. ve 4. reaktörün AB'nin isteği üzerine kapatılması halk arasında üzüntü yarattı.

Kozloduy Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklamada, “Reaktörlerin kapatılması nedeniyle halkımız hiçbir hava gösterisine katılmaya gerek duymamaktadır” ifadesi kullanıldı.

AB'ye katılım dolayısıyla, iki ülkenin ortak sınırının önemli bölümünü oluşturan Tuna nehrinin iki kıyısında da havai fişek gösterileri düzenlenirken, iki ülke arasındaki gümrük kontrolü kalktı.

Romanya ile Bulgaristan arasındaki ana trafik kapısı sayılan Rusçuk kenti bölgesindeki Tuna Köprüsü ve Silistre gümrükleri ve Oryahovo ile Vidin feribot iskelelerinde bugüne dek görev yapan gümrük memurlarının çalışmalarına son verildi, sınır kapılarında sadece danışmanlık hizmeti için birer görevlinin kalacağı açıklandı.
Bulgaristan hükümeti, AB üyeliği vesilesiyle 2 Ocak Salı gününü de tatil ilan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious