Bulgaristan'da 100 yıl bayramı

Bulgaristan'da 100 yıl bayramı.15154
  • Giriş : 05.05.2009 / 22:59:00

Bulgaristan'da "6 Mayıs Ordu ve Cesaret Bayramı" kutlamalarına Bulgaristan'ın bağımsızlık ilanının 100. yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle bugünden başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kutlamalar çerçevesinde başkent Sofya'ya 11 ülkeden gelen askeri bando ve orkestralar, kentin park ve meydanlarında konserler düzenledi. Askeri bandolar Sofya'nın yanı sıra Plevne, Varna ve Filibe gibi büyük kentlerde de çeşitli etkinliklere katıldı.

Sofya'da şiddetli yağmura rağmen Fransa, İtalya, Yunanistan, Macaristan, Moldova, Belçika, İspanya, Portekiz, Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan askeri bandolarının verdiği konserlerler kent sakinleri tarafından büyük ilgi gördü.

Bayram dolayısıyla Savunma Bakanı Nikolay Tzonev ve Genelkurmay Başkanı Org. Zlatan Stoykov, Silahlı Kuvvetler Basın Merkezinde, görüntülü uydu bağlantısıyla Afganistan, Saraybosna ve Kosova'da görev yapan Bulgar askerlerini başarılarından dolayı kutladı.

Savunma Bakanı Tznonev, düzenlediği basın toplantısında, görev süresi ay sonunda dolacak olan Genelkurmay Başkanı Org. Zlatan Stoykov'un durumunun, Hükümet tarafından gelecek hafta yapılacak toplantıda değerlendirileceğini açıkladı.

Bakan Tzonev, 11 Mayısta yapılacak bakanlar kurulu toplantısında alınacak kararla Org. Stoykov'un ya görev süresinin uzatılacağını ya da 4 yıllık süre için yeniden aynı göreve atanacağını bildirdi.

Ordu bayramı dolayısıyla yarın, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un "Başkomutan" sıfatıyla katılacağı resmi geçit töreni düzenlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*