Bulgaristan'da din dersi tartışması

Bulgaristan'da din dersi tartışması.12368
  • Giriş : 28.01.2008 / 20:03:00

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bir araya gelen eğitim uzmanları, din dersinin zorunlu olup olmamasını tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan Eğitim Bakanı Daniel Vılçev'in de yer aldığı toplantıya Okullarda Dini Eğitim Kurulu Başkanı Georgi Bakalov da katıldı. Dini eğitimin dünyada nasıl uygulandığı konusunda bilgi veren Georgi Bakalov, eğitimin birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar zorunlu, sekizinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar da seçmeli ders olarak okutulmasını istedi. Birinci ile dördüncü sınıfa kadar olan bölümde hikaye ve masallar sayesinde dini yönden ahlakın anlatılabileceğini kaydeden Bakalov, beşinci sınıftan yedinci sınıfa kadar olan bölümde de dini bilgiler, kültürel ve tarihi bilgilerin verilebileceğini kaydetti. Seçmeli ders olduğu zaman ise daha derin dini konuların okutulması öne sürüldü.

Bakalov, mecburi dini eğitimin öğrenciler arasında toleransı artıracağını ve öğrencilerin kültürel düzeylerini yükselteceğini savundu. Meclis İnsan Hakları ve Din İşleri Komisyonu Başkanı Ognyan Gercikov da, okullarda mecburi dini eğitimin verilmesinin çok olumlu bir fikir olduğunu belirtti.

Eğitim Bakanlığı'nın konu hakkında bir karara varıncaya kadar görüşmelere devam edilecek. Okullarda meydana gelen şiddetin önlenmesine yönelik olarak okullarda dini eğitim mecburi olması ileri sürülmüştü.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious