Bulgaristan'da doğal gaz alarmı

Bulgaristan'da doğal gaz alarmı.28036
  • Giriş : 06.01.2009 / 14:47:00

Ukrayna – Romanya sınırında, Bulgaristan, Makedonya, Türkiye ve Yunanistan;a doğal gaz arzının kesilmesi üzerine Bulgaristan hükümeti, durumu değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıda, ülkedeki büyük gaz tüketicilerine yönelik sınırlandırıcı talimatlar vermek üzere Ekonomi ve Enerji Bakanlığı;na bağlı bir kriz masasının derhal oluşturulmasına karar verildi.

Kriz masasının başına getirilen Ekonomi ve Enerji Bakan Yardımcısı Galina Toşeva, ülkedeki gaz krizi ile ilgili durumun değerlendirildiğini ve tasarruf önlemlerinin alındığını, doğal gaz kullanıcılarının alternatif yakıt türlerine geçme olanaklarının araştırıldığını bildirdi.

Bulgargaz Genel Müdürü Dimitor Gogov da, Ukrayna üzerinden gelen gazın kesilmesinin nedeninin bilinmediğini ifade ederek, ''ülkemizde gaz kesintisi beklenmiyordu. Stoklarımız kesinlikle yetersiz'' diye konuştu.

Gogov, Sofya;da düzenlediği basın toplantısında, Bulgargaz;ın elindeki günlük stokların 4 – 4.5 milyon metreküp olduğunu ancak. bu miktarın ülkenin minimum ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını söyledi. Gogov, gaz sevkiyatının yeniden başlatılması konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Bulgargaz basın merkezinden yapılan açıklamada da, Ekonomi ve Enerji Bakanı Petar Dimitrov;a, ülke genelini kapsayan sıkı gaz tasarruf önlemlerinin önerileceği belirtildi.

Bulgargaz, Bulgaristan;a doğal gaz ikmalinin kesilmesi nedeniyle zorunlu olarak, Türkiye, Yunanistan ve Makedonya;ya transit transferlerinin de süresiz olarak kesildiğini duyurmuştu.

Bakan Petar Dimitrov, ülkenin tek doğal gaz ocağı Çiren'de üretimin 4,3 milyon metreküpe çıkartıldığını ve bu kaynağın bir süre için en acil ihtiyaçları karşılayabileceğini söyledi.

Ülkede sanayi gazı tüketicilerine, gerekirse üretimi durdurmaları çağrısında bulunan Bakan Dimitrov, ''Kalan gaz miktarı ülkedeki merkezi ısıtma sistemine devredilecek. Aksi halde artacak elektrik tüketimi sistemin dengesini bozabilir'' dedi.

Bulgaristanın rehin olması kabul edilebilri değil

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Ukrayna üzerinden Bulgaristan;a verilen doğal gazın kesilmesi nedeniyle ülkesinde çıkan krizle ilgili açıklamasında, Kozluduy Atom Santralı;nın kapatılan 3;üncü reaktörünün yeniden açılmasını önerdi.

Pırvanov, yaptığı açıklamada, 2007 yılında Avrupa Birliği;nin baskısı yüzünden kapatılan reaktörün açılmasının teknolojik anlamda bir ay sürebileceğini belirterek, ''O zamana kadar durum düzelebilir'' dedi.

Reaktörün kapatılma protokolünün, kritik enerji ihtiyacı halinde yeniden kullanıma olanak verdiğini kaydeden Pırvanov, ''Alternatif enerji kaynak arayışı amaçlı, geçenlerde yaptığım Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye ziyaretlerim bugün yeni anlam kazanmıştır'' diye konuştu.

Krizle ilgili gelişmeleri endişe ile izlediğini belirten Pırvanov, Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlardan dolayı en büyük zarar görebilecek ülkelerin başında Bulgaristan'ın geldiğini kaydetti.

Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev de, gaz krizi ile ilgili hükümetin yaptığı olağanüstü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ''Gaz bunalımında Bulgaristan;ın rehin olması adil değil'' dedi.

Stanişev, gaz kesintisi konusunda Avrupa Komisyonu;nun önceden haberdar edildiğini, Bulgaristan;a hiçbir bilgi verilmeden gaz ikmalinin kesildiğini belirterek, ''Bizlere hiçbir haber verilmeden dün gece doğal gazımızı kestiler'' dedi.

Bulgaristan;ın daima gaz hesaplarını düzgün ödediğini, taraf olduğu anlaşmalara sadık kaldığını ifade eden Stanişev, ''Dolayısıyla biz de karşı taraftan aynı tavrı bekliyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Stanişev;in verdiği bilgiye göre, Bulgaristan;ın günlük doğal gaz ihtiyacı 12 milyon metreküp iken, kesilmeden önce Ukrayna üzerinden gelen günlük gaz miktarı 3,4 milyon metreküpe düşmüştü.

Stanişev, Bulgaristan;ın Çiren ocağında 570 milyon metreküp doğal gaz saklandığını ve hastane ile okullara öncelik verilerek, bu depodan bir süre için günlük 4,5 milyon metreküp gaz verilebileceğini söyledi.

Başbakan Stanişev, doğal gaz alamayan bölge ülkeleri ile irtibat kurulduğunu ve krizle ilgili ortak bir tutum oluşturma çabalarının sürdüğünü de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*