Bulgaristan'da emekliler sokağa döküldü!

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Avrupa Birliği'nin en fakir üyesi Bulgaristan'da emekliler maaşlarına zam yapılması talebiyle başkent Sofya'da bugün protesto gösterisi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Protestocularla polis arasında sert tartışmalar yaşandı. Polis, hükümet binasına girmek isteyen göstericileri cop kullanarak dağıtırken, yaklaşık 15 kişiyi de gözaltına aldı.
Emeklilerin düzenlediği protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, hükümetin emekli maaşlarına 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren sadece yüzde 10 zam yapmak istediği belirtilerek, bu zammın sefalet düzeyinde yaşayan emeklilere hiç bir fayda sağlamayacağı ifade edildi. Emekli maaşlarının en az yüzde 50 oranında artırılması istendi.
Protesto mitingine ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle bilinen ATAKA partisinin Genel Başkanı Volen Siderov da destek verdi.
Miting alanına gelen Siderov, kendilerinin iktidara gelmeleri durumunda, emekli maaşlarını Avrupa standardına çıkaracaklarını iddia etti.
Nüfusu 7.9 milyon olan Bulgaristan'da 2,5 milyona yakın emekli yaşıyor. Emekliler derecelerine göre 70 ila 300 Leva (65-270 YTL) maaş alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious