Bulgaristan'da hepatit A salgını

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Bulgaristan'ın Çingenelerin yaşadığı iki gecekondu semtinde hepatit A olan hasta sayısının 506'ya ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filibe Bölgesi Bulaşıcı Hastalıklar Kliniğinden yapılan açıklamada, Stolipinovo semtinde son iki gün içinde 22 yeni hepatit A vakasının tespit edildiği, semtteki toplam hasta sayısının 245'e ulaştığı ifade edildi.
Bölgedeki sağlık yetkilileri, Çingene mahallelerinde sokaklara dökülen çöplerin bir an önce toplanması, mahalle sakinlerinin çöplerini sokağa atmamaları gerektiğini belirtti.

Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği, bölgeye 12 bin 400 doz hepatit aşısının getirilmesi ve risk altındaki semtlerde tüm sakinlerin aşılanması gerektiğini bildirdi.

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Emiliya Maslarova, belediyeye yardım etmeyi reddeden Şeker Mahalle ve Stolipinovo Çingenelerinin en az 5?er gün çevre temizleme çalışmalarına katılmaları gerektiğini, aksi halde devletin verdiği karşılıksız maddi yardımlarının kesileceğini söylemişti.

Bulgaristan, kanalizasyonu olmayan, elektrik ve su ücreti ödemeyen Çingene gettolarındaki güvenlik ve hijyen sorunları nedeniyle Avrupalı insan hakları örgütleri tarafından eleştiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious