Bulgaristan'da seçimin yankıları

Bulgaristan'da seçimin yankıları.6122
  • Giriş : 08.06.2009 / 10:46:00

Bulgaristan'da siyasal partilerin liderleri, Avrupa Parlamentosunda ülkeyi temsil edecek 17 milletvekillenin belirlenmesi için dün yapılan seçimin sonuçlarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sofya'daki Ulusal Kültür Merkezinde (NDK) kurulan uluslararası seçim merkezinde art arda basın toplantısı düzenleyen liderlerin hepsinin, seçimde kendi partilerinin büyük başarı elde ettiğini söylemeleri dikkati çekti.

Bulgaristan'daki koalisyon hükümetinde yer alan, üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (DPS-HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan, partisinin oyların yüzde 15'ini alarak AP'ye 3 milletvekili yollamayı başardığını söyledi.

Kendisine ve partisine 20 yıldır destek veren seçmenlere teşekkür eden Doğan, AP seçiminde HÖH'nin 360 bin oy aldığını ve ülkenin en büyük üçüncü siyasi gücü olma geleneğini sürdürdüğünü kaydetti.

Toplam 20 yıldır siyasi sahnede bulunan HÖH'nin 8 yıldır iktidar ortağı olduğunu hatırlatan Doğan, "Artık yoruldum ve siyasetten çekilmek istiyordum. Ancak koalisyonumuza alternatif de göremiyorum. Bensiz bu ülkenin siyasi hayatı sıkıcı olurdu" diye konuştu.

Doğan, 5 Temmuzda yapılacak genel seçimin sonunda da hiçbir siyasal partinin tek başına iktidara gelecek çoğuluğu elde edemeyeceğinin anlaşıldığını ifade ederek, "Bir sonraki hükümeti tekrar ben kurdurmak istemem, ama gerekirse yaparım" dedi.

Kriz ortamında çalışacak bir sonraki Bulgaristan hükümetin ömrünün ancak bir yıl süreceğini öne süren Doğan, "Biz belki farkında değiliz, ama global kriz dünyayı çok ciddi şekilde sarsıyor. Krizden sonra dünya, Avrupa ve Bulgaristan aynı olmayacak. Gelin, her şeyi bir tarafa bırakıp bu krizi en az yarayla atlatmanın yollarını birlikte arayalım" ifadesini kullandı.

-GERB LİDERİ BOYKO BORİSOV-

Oyların yaklaşık yüzde 26'sını alarak seçimden birinci parti olarak çıkan ve AP'ye 5 milletvekili gönderecek olan GERB (Arma) partisinin lideri Boyko Borisov, genel seçimlerde hiçbir partiyle koalisyon yapmayacaklarını açıkladı.

Aynı zamanda Sofya Belediye Başkanı olan Borisov, "Olumlu bir kampanya sürdüreceğiz. Kötülüğe kötülükle yanıt vermeyeceğiz. Partimiz istikrarlı bir şekilde büyüyor. Biz tek başımıza mücadele verip, tek başına sorumluluk taşıyacağız" diye konuştu.

Borisov, temmuzda yapılacak genel seçimdeki siyasi mücadelenin çok daha çetin olacağını söyledi ve Türkiye'deki Bulgaristan göçmenlerini ima ederek, HÖH'nin bu seçime yurt dışından 150 bin seçmen "ithal edeceğini" de ileri südü.

-BAŞBAKAN SERGEY STANİŞEV-

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) Genel Başkanı ve Başbakan Sergey Stanişev de düzenlediği basın toplantısında, seçime katılım oranının yüzde 37,5'e uluştığını hatırlatarak, "Gittikçe daha fazla Bulgaristan vatandaşı, AP'nin öneminin farkına varmaktadır" dedi.

AP seçimini genel seçim öncesi verilen önemli bir sınav olarak gördüklerini ifade eden Stanişev, genel seçimden sonra muhalefete düşmekten korkmadığını da belirtti.

Partisinin AP'ye 4 milletvekili göndereceğini kaydeden Stanişev "Bu milletvekillerimiz Bulgaristan'ın en iyi şekilde temsil edilmesi ve ülkemizin milli çıkarlarının korunması için gayret gösterecektir" diye konuştu.

Bu arada AP Merkez seçim Komisyonu, resmi kesin sonuçların 10 Haziran Çarşamba günü açıklanacağını bildirdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, AP'ye GERB 5, BSP 4, HÖH 3, ATAKA 2, Mavi Koalisyon 2 ve NDSV 1 millekvekili gönderecek.

Bu arada Lizbon Anlaşmasının kabul edilmesi durumunda, Bulgaristan'ın AP milletvekili kotasının 18'e yükseltilmesi ve en çok oyu alan partinin bir koltuk daha kazanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*