Bulgaristan'da telekulak yasağı

Bulgaristan'da telekulak yasağı.11103
  • Giriş : 12.12.2008 / 10:12:00

Mahkeme, vatandaşların cep telefonlarının dinlenilmesini yasakladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bulgaristan Yüksek İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığının vatandaşların cep telefonu görüşmelerini dinlemesinin ve mesajlarının takibinin, temel hakların ihlali olduğuna hükmetti.

5 kişilik kurulun kararında, İçişleri Bakanlığının telefonların dinlenmesinden sorumlu birimi olan Operatif Teknik Enformasyon Dairesinin (OTED) çalışmalarının dayandırıldığı yönetmeliğin, insanların özel ve aile hayatını, haberleşmenin gizliliği hakkını ihlal ettiği belirtildi.

Mahkeme ayrıca, kişisel bilgilere erişimin açık ve tartışmasız kurallara bağlı olması gerektiğini bildirdi.

Bulgaristan'da GSM operatörleri, İçişleri Bakanlığına "pasif teknik erişim" izni vermek zorunda.

Ancak mahkeme kararının resmi gazetede yayımlanmasından sonra bu mecburiyet ortadan kalkacak ve yeni düzenlemelerin yapılması gerekecek.

Bu arada Bilgiye Erişim Vakfı temsilcisi avukat Aleksandır Kaşımov, mahkemenin kararından memnun olduğunu belirterek, bundan sonraki adımda, vatandaşların takip edilmeyeceklerine dair etkin garanti sağlanması için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Bulgaristan'da Ekim ayında patlak veren tele kulak skandalıyla sıradan vatandaşlardan milletvekillerine kadar çok sayıda kişinin telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*