Bulgarlar, beraberliğin şokunu yaşıyor

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri (G) Grubunda mücadele eden Bulgaristan'ın dün akşam Sofya'da Arnavutluk'la 0-0 berabere kaldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karşılaşmada sadece galibiyet değil, farklı skor da bekleyen Bulgar basını ve spor kamuoyu, Bulgaristan Milli Takımı'nın kendi evinde, grupta son sıralarda yer alan Arnavutluk'tan sadece 1 puan almasının faturasını teknik direktör Hristo Stoiçkov'a çıkarttı.

Bulgar gazeteleri bugünkü sayılarında karşılaşmaya geniş yer verirken, ''Rezil olduk'', ''Arnavutlar bizi komik duruma düşürdü'', ''İntihar ettik'' ve ''25 bin mazoşist stada gitti'' başlıklarını kullandı Ülkenin en yüksek trajlı gazetelerinden 24 Chasa (24 Saat) saat ''25 bin mazoşist stada gitti'' başlıklı haber yorumunda Bulgar futbolseverlerin karşılaşmayı izlerken kendi kendilerine eziyet ettiklerini yazdı. Bulgaristan Milli Takımı'nın karşılaşma boyunca son derece kötü bir Futbol sergilediğinin öne sürüldüğü yorumda, ''Bu kötü sonucun en büyük sorumlusu teknik direktör Hristo Stoiçkov'dur. Belarus maçına kadar önümüzde 2 ay var. Bu süre Stoiçkov'un yerine başkasının geçmesi için yeterlidir'' denildi.

Haber yorumda seyircilerin maç boyunca, ''Stoiçkov istifa'' sloganları attığı da hatırlatarak, ''Eğer kulaklarında bir sorun yoksa Sotiçkov gereğini yapsın'' ifadesi kullanıldı.

Novinar gazetesi de Bulgaristan'ın, Arnavukluk'u yenememesini ''Rezalet'' olarak değerlendirdi. Gazete, ''Hem Rezil olduk hem de gruptan çıkma şansımızı zora soktuk. 25 bin kişinin gözü önünde intihar ettik'' yorumunu yaptı.

Standart gazetesi ise Bulgaristan'ın Arnavutluk karşısında hiç bir varlık gösteremediğini, Bulgar futbolunun kriz dönemi yaşadığını belirterek, ''Arnavutlar bizi komik duruma düşürdü'' yorumunda bulundu.

Bu arada dün akşam oynanan karşılaşma sırasında bazı seyircilerin, ''Kosova Sırbistan'dır'' yazılı pankart açmaları da tepkilere neden oldu. Arnavutluk'un Sofya Büyükelçiliği yetkilileri bir Futbol karşılaşmasında böyle bir pankart açılmasının son derece çirkin olduğunu belirterek, ''Spora siyaset karıştırmak isteyenleri kınıyoruz'' dediler.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri ''G'' grubunda, Hollanda 6 maçta 14 puanla birinci, Romanya 5 maçta 11 puanla ikinci sırada yer alıyor. 5 Maçta 9 puan toplayan Bulgaristan ise üçüncü sırada bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious