Bulgular da yaptı diyor!

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

ABD ordusunun, Kuzey Kore sınırları içerisinde radyoaktivite tespit ettiği ve ilk testlerin, Kore yönetiminin nükleer deneme yaptığını gösterdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD ordusundan bir yetkili, "İlk yapılan testler, Kuzey Kore'de meydana gelen olayın bir nükleer patlama ile aynı yönde olduğuna dair" dedi. Yetkili, Amerikan istihbaratının da kesin bir karar vermek için önsek toplamayı sürdürdüğünü ifade etti. Sonuçların ise birkaç gün içinde alınması bekleniyor.

Bu açıklamalar, daha önce medyada yer alan "Amerikan uçakları tarafından elde edilen bulgular nükleer deneme olduğunu göstermiyor" şeklindeki bilgilerle uyuşmuyor. Yetkili, ABD ordusunun elde ettiği örneklerin, patlamanın olduğu iddia edildiği 9 Ekim'den bir gün sonra topladığını belirtiyor.

Kuzey Kore, geçtiğimiz pazartesi günü nükleer deneme yaptığını duyurarak dünyayı ayağa kaldırmıştı. Ancak düne kadar bir nükleer patlama olduğuna dair bağımsız bir kaynaktan kesin bir doğrulama gelmemişti. Nükleer patlama olduğunun doğrulanmasının da BM'de Kuzey Kore hakkında devam eden görüşmeleri etkilemesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious