Bulgular PKK diyor

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

İsmail Çalışkan: "Diyarbakır’daki patlama sonucundaki bulgular saldırıyı PKK’ın gerçekleştirdiği yönünde" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emineyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Diyarbakır’daki patlamada kullanılan malzemeler ile Lice ve Dicle’de gerçekleştirilen bombalı saldırılarda kullanılan malzemelerin aynı olduğunu söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışkan, olayla ilgili son gelişmaların sorulması üzerine ,"Polis olayı incelemiş, bomba bilgi merkezi olayı değerlenmiştir. Patlamada kullanılan malzemelerin; telsiz, piknik tüpü ve plastik termos olduğu belirlenmiştir." dedi.

Lice’de askeri araca düzenlenen bombalı saldırıda ve Dicle’de askeri aracın geçisi sırasında patlatılan bombalarda da aynı marka telsizlerin ve düzeneklerin kullanıldığını vurgulayan Çalışkan, Diyarbakır’da yapılan bir operasyonda da bombalı saldırılarda kullanılan telsizlerle aynı marka telsizlerden 26 adet ele geçirildiğine dikkat çekti. Çalışkan, ele geçirilen bulgular ışığında olayın PKK tarafından gerçekleştirildiği sonucuna ulaşıldığını kaydetti.

Yaşanan olayın ardından Diyarbakır’da polise sınırsız yetki verildiği şeklinde haberler olduğunun hatırlatılması üzerine konuşan Çalışkan; "Diyarbakır’da ’önleme araması’ yapılabileceği şeklinde karar verilmiştir. Bölgenin mülki amiri mahkemeden bu hakkı istemiştir, mahkeme uygun bulursa bu hakkı verir. Bu hak sınırsız ve süresiz değildir. Her zaman maçlarda da uygulanan bir sistemdir" dedi.

İstanbul’da İsmailağa cemaati lideri Bayram Ali Öztürk ile Öztürk’ü öldürdüğü iddia edilen Mustafa Erdal’ın öldürülmeleri ile ilgili bir soru üzerine de Çalışkan, olaydan hemen sonra savcının talimatıyla soruşturma başlatıldığını, basında ’Olayın soruşturulmadığına’ dair yer alan haberlerin asılsız olduğunu ifade etti. Çalışkan, konunun son derece hassas olduğunu ve hazırlık soruşturmasının gizli yapıldığını anımsatarak, "Orada bulunan kişilerle gerekli mülakatlar yapılmış, bunlardan bazılarının savcılık tarafından ifadeleri alınmıştır" şeklinde konuştu.

İsmail Çalışkan, Söğüt’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan’a yönelik saldırı olayı ile ilgili bir soru üzerine ise saldırganlardan birinin kimliğinin tespit edildiğini, bu kişinin yurt çapında aramasının devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious