Bulgur artık zengin sofralarda

Bulgur artık zengin sofralarda.13002
  • Giriş : 21.03.2008 / 08:48:00

Özellikle dar gelirli ailelelerin gıdası olan bulgur fiyatları pirinci solladı. Bir zamanlar fakir yemeği iken şimdi zengin sofralarını süsleyen kuru fasulye gibi o da sınıf atladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle Anadolu'da dar gelirli aileler tarafından tüketilen bulgurun fiyatı, buğdaydaki artışa paralel yükselerek pirinci yakaladı.

Konya'nın merkez Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin toplam yıllık buğday üretiminin 20 milyon ton civarında olduğunu, ancak geçen yıl yaşanan kuraklığın rekolteyi düşürdüğünü vurguladı.

Çöklü, bu yüzden üretimin yaklaşık 17 milyonda kaldığını belirterek, oluşan 3-4 milyon tonluk açığın kapatılmasında sorunlar yaşanınca ülkedeki hububat fiyatının arttığını söyledi.

Geçen yıl hasat öncesinde kilogram taban fiyatı 0,4 YTL'nin biraz üzerinde açıklanan makarnalık buğdayın fiyatının bugün yüzde 100 artarak 0,8 seviyelerine yükseldiğini dile getiren Çöklü, şunları kaydetti:

''Türkiye, hububat üretim açığını kapatmakta zorlandı ancak, küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada hububat üretimi azaldı ve benzer sorunu bir çok ülke yaşıyor. Dünyada buğdayın tonu 200'den 500 dolara fırladı. Buğdaydaki fiyat artışının vatandaşa yansıyan ilginç sayılabilecek etkileri de oluyor. Anadolu'nun hemen her yerinde dar gelirli ailelerin tükettiği bulgur pilavının ham maddesi bulgurun fiyatı makarnalık buğdaydaki artışa paralel yükseldi. Bulgurun gıda toptancısındaki fiyatı kalitesine göre 1,5 ile 2 YTL arasında değişiyor. Pirincin fiyatı da 1,5 ile 2,25 YTL arasında farklılık gösteriyor. Yani bulgur, daha lüks olarak görülen pirinci yakaladı.''

Buğdaydaki artışın bulgur kadar birçok ürünün fiyatını etkilediğini ifade eden Çöklü, ''Fakir yemeği bulgur pilavı, vatandaşın artık kebabı haline geldi. Bu örneği, hububattaki fiyat artışını çarpıcı şekilde ortaya koyduğu için verdim. TMO bu yıl hasat döneminde de taban fiyatları açıklayacak. Mevcut piyasa fiyatlarıyla açıklanan taban fiyatlar arasında farklılık olacak'' dedi.

Çöklü, küresel ısınmanın etkisini devam ettireceği varsayıldığında, stratejik bir ürün olan buğdayın tüm dünyada ülkeler için öneminin daha da artacağının rahatlıkla söylenebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious