Bulunan işi beğenmeyenler yandı!

Bulunan işi beğenmeyenler yandı!.13418
  • Giriş : 26.04.2009 / 23:45:00

Türkiye İş Kurumu'nun işe yerleştirme yönetmeliğine göre; işi beğenmeyenlerin işsizlik ödeneği kesilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İş Kurumu'nun "Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlandı. İş arayanlar ile işverenlere kurum tarafından sunulan hizmetlere yer verilen düzenlemeye göre; iş arayanlar ile işverenlerin işçi arama talepleri bir araya getirilecek. İşsizlik ödeneği alan sigortalı işsizler, kurumca önerilen işi şu nedenler dışında reddedemeyecek:

GERİ ÇEVİRME GEREKÇESİ

* Sigortalı işsizin, mesleğine uygun ve son çalıştığı işin ücret/çalışma koşullarına yakın olmayan bir işte çalıştırılmak istenmesi.
* Sigortalı işsizin eğitim durumuna, yaşına, cinsiyetine, fizik ve sağlık durumuna uygun olmayan bir işte çalıştırılmak istenmesi.
* İşverenin önerdiği iş sözleşmesinin, iş yasalarında belirlenmiş olan asgari ücret, günlük ve/veya haftalık çalışma süresi, fazla çalışma ücreti, yıllık ücretli izin gibi çalışma koşulları hükümlerine aykırı koşullar içermesi.
* Sigortalı işsizin ikamet ettiği yerin belediye mücavir alanı sınırları dışında bir iş olması.
* İşsizin, önerilen işyerinde daha önce 4857 sayılı kanunun 24/II maddesine göre haklı sebeple ayrılmış olması.
* Önerilen işin haklı neden olmaksızın reddedilmesi halinde işsizlik ödeneği kesilecek.

ENGELLİ İŞÇİ ZORUNLULUĞU VAR

* İşverenler; 50 ve üzeri işçi çalıştırdıkları, özel sektör işyerlerinde yüzde 3 özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde 4 özürlü ile yüzde 2 eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olacak.

AYRIMCILIK YOK

Aynı kapsamda, tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde 51 veya daha fazla işçi çalıştıranların da engelli çalıştırmaları gerekecek. Özürlü ve eski hükümlü istihdamı İş Kurumu aracılığıyla yapılacak. Özürlüler ve eski hükümlüler aleyhine ayrımcı uygulamalarda bulunulamayacak. Kamu güvenliği ile ilgili hizmet üreten işyerlerinde eski hükümlü çalıştırılamayacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*