Bumin: Asker bile olsa sivilde yargılanır

Bumin: Asker bile olsa sivilde yargılanır.8190
  • Giriş : 01.07.2009 / 10:27:00

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mustafa Bumin, askeri kişilere ilişkin "askeri mahkemede mi sivil mahkemelerde mi yargılanmalı?" tartışmaları konusunda net konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Bumin, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeye ilişkin, ''Askerliğe ilişkin olmayan, asker kişi bile olsa bu tür suçlara sivil yargı bakar'' dedi...

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Mustafa Bumin, askeri kişilere ilişkin "askeri mahkemede mi sivil mahkemelerde mi yargılanmalı?" tartışmaları konusunda net konuştu. Bumin, Anayasa'ya göre, askeri hizmetlere ilişkin olmayan suç ve suçluların, asker bile olsa sivil mahkemelerde yargılanacağını söyledi.

Yasalar çok açık

12 Haziran'da Taraf Gazetesi'nde yayınlanan "AK Parti ve Gülen'i bitirme" adlı eylem planı hakkında belgenin yargıda olması nedeniyle konuşmasının doğru olmayacağını söyleyen Bumin, Anayasa'nın ve ilgili ceza kanunların askeri personelin askeri olmayan bir suçu işlemesi halinde sivil mahkemelerde yargılanmasını öngördüğünü kaydetti.

Tartışmadan uzak

Bu konunun tartışmalardan uzak, çok açık olduğunun altını çizen Bumin, "Askeri konulara ilişkin suçlarda gerekli yargılamayı askeri yargı yapar. Bunun dışında kalan askeri hizmetle ilişkisi olmayan suçlarda, velev ki asker bile olsa sivil yargıda yargılanması gerekir" dedi.

Bumin, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeye ilişkin tartışmalarla ilgili ise şunları söyledi: "Meclis'ten geçen değişiklikle ne amaçlanmıştır, onu ben bilmiyorum. Bu konuda henüz bir inceleme yapmadım. Yapılan değişiklikle bu mu amaçlanmıştır yoksa başka bir amaç mı var? Ama normal şartlarda, demokratik ve hukuk devletinde ister asker ister sivil olsun işlenen suçlara suça adli yargı bakar."

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*