Bunalım rengi siyah değil, maviymiş

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Konica Minolta’nın yaptığı bir araştırma renklerin çalışanlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmaya katılan ve çalıştıkları ortamlara hakim olan renklerin, üzerlerinde değişik etkiler yarattığını söyleyen farklı şirketlerden yüzlerce çalışan maviye boyanmış bir ofiste çalışırken kendilerini depresif hissettiklerini belirtti.

Duvarları ve tavanı sarı olan ofislerde çalışanlar böyle bir ortamda kendilerini mutlu ve enerjik hissettiklerini söylerken işlerine de daha çok konsantre olabildiklerinin altını çizdi.

Araştırmaya katılan çalışanların bir diğer ortak görüşü ise kırmızının hakim olduğu ofis ortamında kendilerini tutkulu ve normale göre daha öfkeli hissettikleri yönünde.

Gri rengin kendilerine ilham verdiğini ama aynı zamanda bu rengin hakim olduğu çalışma ortamında kendilerini cansız hissettiklerini söyleyen çalışanlar siyah renk karşısında sert yönlerinin ortaya çıktığını belirtti.

Araştırmayı yürüten Konica Minolta ekibinden Robert Sethre konuyla ilgili şunları söyledi: ‘Bu araştırma sadece pazartesi sabahı sendromunun ve uzun mesai saatlerinin yanı sıra renklerin de ofis ortamını etkilediğini gösteriyor’.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious