Bunaltan sıcaklar hasta edebilir

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Yaz mevsimi ile birlikte gelen sıcak hava, nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TUZ VE SU KAYBI

Acıbadem Hastanesi Check-up Kliniği Sorumlu Hekimi Dr. Şirin Parkan, ''Sıcaklık, birçok klinik sendroma neden olur. Sıcak vurgunları, vücutta sıcaklığın 40.6 dereceyi aşması durumunda ölümle sonuçlanan olaylara neden olurken, bu değere vücudun yaklaşması durumunda ölümcül olmayan ama vücutta tuz ve su kaybıyla ortaya çıkan ağır zararlar gözlenebilir. Bu zararlar özellikle çocuklarda ve çok yaşlı insanlarda ölümlere neden olur'dedi.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Ağır çalışmalar azaltılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalıdır. Risk altında bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunmalıdırlar.
Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.
Vücut sıcaklığını arttıran protein gibi metabolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Vücudumuz serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamış hissetmiyor olsanız dahi bol bol su tüketin
Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini artırmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var. doktor tarafından önerilmemişse tuz tabletlerini almayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious