Bunamaya ‘çok erken' teşhis

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Bilimadamları ilk kez, bir kişide ileride demans (bunama) ortaya çıkıp çıkmayacağını önceden belirlemenin yolunu bulduklarını söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’de de yaklaşık 750 bin, dünyada 24 milyonu aşkın kişinin bunamadan muzdarip olduğu ve rakamların gitgide arttığı biliniyor.

Yüksek tansiyon ve obezite gibi sorunların şu ana dek kalp hastalığına yol açtığı biliniyordu. Ancak şimdi bu sorunlarla demans arasında da bağlantısı kuruldu.

20 YILA YAYILAN ÇALIŞMA

Finlandiya’da orta yaş grubundan yaklaşık bin 400 kişinin katılımıyla yapılan çalışmada, bu kişilerle ilgili temel veriler toplanmış, aradan 20 yıl geçtikten sonra, demans ve Alzheimer vakalarının ortaya çıkıp çıkmadığı incelenmişti.

Ekip bu şekilde yaş ve düşük eğitim düzeyi gibi bildik unsurların yanında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezitenin de demansla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçları doğrultusunda bir puan çizelgesi hazırlandı. Bu çizelge ile herhangi bir kişinin demans konusunda ne ölçüde risk altında olunduğu hesaplanıyor.

Risk faktörleri konusunda erkenden önlemler alınmasının veya gerekli ilaç tedavilerine başvurulmasının ilerleyen yıllarda demans riskini azalttığı belirtiliyor.

Uzmanlar bu sistemin geliştirilip daha hassas bir hale gelmesi gerektiğini kabul ediyorlar.

Ancak yine de bu haliyle de hem hasta hem de doktorlar için faydalı bir yaklaşım sunduğu belirtiyorlar.

Alzheimer Araştırma Vakfı, insanların yaşam tarzlarını değiştirerek kalp hastalığı, beyin kanaması ya da bunama gibi risklerden uzaklaşmaya teşvik edilmesinin çok olumlu bir yaklaşım olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious