Bunca insan yalan mı söylüyor?

Bunca insan yalan mı söylüyor?.17098
  • Giriş : 22.11.2008 / 23:01:00

Akbank peşpeşe açıklamalar yapsa da haber sitelerine gelen mesajlarda neyin ne olduğu gayet iyi anlaşılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Piyasalar, 2006'da yüzde 20'si Citibank'a satılan Akbank'ın, işçi kıyımı haberleriyle çalkalanıyor. Bankacılık sektörünün en güçlü isimlerinden Akbank'ın binden fazla çalışanını emekliye ayırma ya da işten çıkarma yoluyla kapı dışarı ettiği öne sürülüyor.

Dün Rotahaber'in ve Gazeteport'un gündeme taşıdığı personel kıyımı haberinde 24 saat sonra Akbank, İMBK'ye bir açıklama yaptı. Akbank'tan İMBK'ye yapılan açıklama şöyle:

"Akbank son 10,5 ayda bankaya yeni katılan ve ayrılanlar dahil, toplam çalışan sayısının 1.663 kişi arttığını, bankanın bu dönemde çalışan sayısını azaltmayıp bilakis artırdığını duyurdu.

Akbank'tan Borsaya gönderilen yazıda, son günlerde basında bankanın personel azıltımıyla ilgili çelişkili haberlerin yer aldığına dikkat çekildi.

Bankada 31 Aralık 2007 itibarıyla çalışan sayısının 13.513 olduğu, bu sayının, bugün itibarıyla 15.176'ya çıktığı bildirilen açıklamada, şu görüşler dile getirildi:

"Akbank, gelişmelere uygun bir şekilde, devamlı olarak genç ve yetenekli kişileri bünyesine katmaktadır. Bununla birlikte performans değerlendirmeleri ve emeklilik nedenleriyle, bankamızdan personel ayrılmaları da olmaktadır.

Ancak, yukarıdaki rakamlarda da belirtildiği şekilde, son 10.5 ayda bankamıza yeni katılan ve ayrılanlar dahil, toplam çalışan sayımız nette yüzde 12,3 oranında ve 1.663 kişi artmıştır. Akbank, bu dönemde, çalışan sayısını azaltmamış aksine artırmış ve istihdama önemli bir katkıda bulunmuştur."

Açıklamada, bankanın büyüme hedeflerinde bir değişiklik olmadığı da belirtildi."

Bu noktada sormak gerekir, peki bu açıklama ne kadar doğru. Dün Rotahaber'in görüştüğü çok sayıda Akbank personeli Cuma akşamı neler yaşadıklarını anlattı. Ve haberin Rotahaber'de yayımlanmasından sonra pek çok okur yaşadığı mağduriyeti yazdığı yorumlarda dile getirdi. Peki bu insanlar yanal mı söylüyordu. İşten atılmadıkları halde kendileri mi uydurdu.

Şimdi de Rotahaber'e yazılan o yorumlardan bazılarını aynen aktarıyoruz:

işten çıkanlardan biri [ 2008-11-18 09:11:32 ]
yazık bu bankaya yazıkbende işten çıkarıldım.. yazıklar olsun 2 yıl emeğimi harcadılar..işten çıkarılanlar yenı giren personeller değildi..tamamen kişisel olarak yaklaşımlardan doğan olaylar sonucu bi ustlerımızın ismimizi vermesıydı.bu kadar profosyonel bi holding. yonetıcılerı mudurlerı ve yonetım kurulu duysun. kimse açıklama bile yapamadı. neden verimli elemanlar işten çıkartıldı peki? neden dışardan destek aldığı firmaların elemanlarını kesmedıde içerden eleman çıkardı.? bunların cevabını versinler önce.?biri çıkıp konuşsun

mert [ 2008-11-18 09:10:22 ]
SABANCI ÇİFLİĞİTarih 14.11.2008 günü saat 17:30 sıralarında Müdürüm Operasyon yetkilisini arıyarak bütün personel saat 18:00 de şubeyi terk etsin sadece A... şahıs kalsın demiş , bütün arkadaşlarım bankayı terk ederken ben TERÖR suçlusu gibi müdür gelmesini bekledim. ve müdürüm bana zafer kazanmış bir Komutan gibi işden atıldığımı söyledi,Bizler birer köle gibi gece 23:00 saatlerine kadar eşimiz ve çocuklarımızdan ayrı kalarak çalışıyorduk aldığımız maaş zaten(800 YTL)asgeri ücret gibi,ALLAH HAKKIMI KİMSEYE YEDİRMESİN.

akbankdan çıkarılan işçi [ 2008-11-18 09:09:56 ]
yazık be sizeyazıklar olsun ki ne yazıklar olsun.çöp gibi koydunuz bizi dışarı.madem iş gücü daraltcaksınız neden dışardan eleman çalıştırıyosunuz o zaman bir ust duzey yonetıcı çıksında açıklama yapsın.önce elemanına emektarına sahip çık akbank.sonra kadro daralt.10 yıl once böylemıydı bu sabancı. şimdi nerdesınız buyuk ınsanlar.nasıl uyuyosunuz gece siz 3 gundur merak ediyorum.

cengiz [ 2008-11-18 09:08:09 ]
son demevet cuam günü çıkarılacaklar şubede bırakıldı diğerleri ise gönderildi hen üz 3 ay önce girmiştim. bir banka hiç mi önünü göremez en son arkadaşımız 1 ay önce başlamıştı oda çıktı en son giren 3 kişi çıkarıldı ve şimdi durum daha da kötü bizim için çünkü işsizler ordusu giderek büyüyecek ve işe alımlar olmayacak...

Celal Güngör: [ 2008-11-18 09:08:09 ]
Hamileleri de çıkardılar

Benim eşim hamile idi.. Doğum iznine müracat ettiği gün izin çıkmadan işine son verdiler.4 ay izin vermek zor geldi sanırım.. Eşimin çalıştığı şubede 2 kişi vardı emekliliğüine az kalmış onlara dokunulmadı yani onlar otomatikman çıkacak zaten boşuna tazminat ödemi bunlar

Mağdur:[ 2008-11-18 09:08:09 ]

akbank ve suzan sabancı dinçer

bende akbanka transfer vaadi ile işe alınıp 2 hafta sonra kapıya konanlardanım. SEVGİLİ SAKIP SABANCININ kemiklerini sızlatan suzan hanım siz bu ailenin itibarını nerelere getirdiniz görün ben senin yerinde olsam bu aileyi terk ederdim. yazık yazık size inanmak işime mal oldu ALLAH size ve çocuklarınıza aynı acıyı yaşatsın.

Simge: [ 2008-11-18 09:08:09 ]
batsın banka

evet aynen böyle düşünüyorum tam 5 yıllık çalışanım gecemi gündüze katıp çok az maaşla çaılaşanlardanım ve cuma günü saçma sapan bahanelerle işten çıkarıldım.burdan sesleniyorum madem elaman çıkarıyorsunuz akbank batsın herkes kapatsın hesaplarını kartlarını bu kadar saygısızlık olamaz. bir hafta önce 2 tane elaman alındı madem kötü durum işçi çıkarıyorsun neden aldın soruyorum???????????????

Burcu:[ 2008-11-18 09:08:09 ]

ak bank denmesin

kendinizi nasıl ak´ layacaksınız bakalım sayın akbank yönetimi.cuma günü yangından mal kaçırır gibi kaçırdınız diğerlerini.kimi kimden kaçırıosunuz.cuma günü açıklama beklerken tek tek isyan çıkmasın die odalara alınıp işten çıkarılmayla ilgili küçülmek için böle bi karar aldık lafının dısında nie bi açıklama yapmadınız.işe alırken iyiydi değil mi..yaptığımız o saatlerce mesailer haram olsun hepinize..

deniz:[ 2008-11-18 09:08:09 ]

SIRA NE ZAMAN BİZE GELİR?

Bir AKBANK çalışanı olarak,bugün bütün gün bu soruyu sorduk birbirimize..Personelin ağzını bıçak açmıyor.14 KASIM Cuma akşamı yaşananlar çok üzücüydü.Gidenler veda bile edemedi,paketlenip yollandılar desek daha doğru..Önümüzdeki günlerde 1000 kişinin daha çıkarılacağı söylentileri dolaşıyor..Herkes çok tedirgin ve üzgün..Gitmek değil,kalmak da zor artık..

İŞ AKDİNİ FESHETME HABERLERİ ŞÖYLE İDİ

Aktif büyüklükte Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası konumunda olan Akbank, giderek güven kaybediyor. Bu yılın ilk 9 ayında 1.5 milyar YTL kar açıklayan banka, 14 Kasım akşamı tam bir personel kıyımına girişti. Banka, işe yeni alınan ve emekliliği yaklaşan çalışanlarından oluşan 1000 kişiyi işten çıkardı.

Bankanın hafta sonuna denk gelen bu kıyımı, 17 Kasım'da Rotahaber ve Gazeteport'un haberleri ile gündeme girdi. Banka, haftanın ilk iş günü olan 17 Kasım Pazartesi günü hiçbir açıklama yapmadı. Akbank'tan beklenen açıklama 18 Kasım Salı günü İMKB'ye yapıldı.

İlk açıklamasında personel kıyımını kabul etmeyen banka açıklamasında, personel azaltımı yerine personel artırımına giitiğini iddia etti. Banka, açıklamayı yaptığı günün akşamı üç üst düzey yöneticisi ile daha yollarını ayırdı. Akbank 18 Kasım akşamı ,Perakende Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Bozkurt ve Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu ile yollarını ayırdı.

Bankanın personel kıyımına yönelik tepkilerin sürmesi nedeni ile Akbank, dün yeni bir açıklama yaptı. İlk açıklamasında personel çıkarmadığını iddia eden Akbank, son açıklamasında 663 kişiyi işten çıkardığını itiraf etti.

Şimdi bankanın her iki açıklamasına da bakalım ve istatistik oyunlarına başvurularak kafaların nasıl karıştırlmaya çalışıldığını görelim:

18 Kasım tarihli ilk açıklama

Akbank son 10,5 ayda bankaya yeni katılan ve ayrılanlar dahil, toplam çalışan sayısının 1.663 kişi arttığını, bankanın bu dönemde çalışan sayısını azaltmayıp bilakis artırdığını duyurdu."Akbank, gelişmelere uygun bir şekilde, devamlı olarak genç ve yetenekli kişileri bünyesine katmaktadır. Bununla birlikte performans değerlendirmeleri ve emeklilik nedenleriyle, bankamızdan personel ayrılmaları da olmaktadır. Görüldüğü gibi banka ilk yaptığı İMKB açıklamasında personel sayısının son 10.5 ayda bin 663 kişi arttığı öne sürülüyor.

Bankada 31 Aralık 2007 itibarıyla çalışan sayısının 13.513 olduğu, bu sayının, bugün itibarıyla (18 Kasım) 15.176'ya çıktığı bildirilen açıklamada, şu görüşler dile getirildi:

Ancak, yukarıdaki rakamlarda da belirtildiği şekilde, son 10.5 ayda bankamıza yeni katılan ve ayrılanlar dahil, toplam çalışan sayımız nette yüzde 12,3 oranında ve 1.663 kişi artmıştır. Akbank, bu dönemde, çalışan sayısını azaltmamış aksine artırmış ve istihdama önemli bir katkıda bulunmuştur."

21 Kasım tarihli ikinci açıklama

Akbank'tan İMKB'ye yapılan yazılı açıklamada personel sayısının 30 Eylül ile 18 Kasım tarihleri arasında 613 kişi azaldığını açıkladı.

Banka'dan İMKB'ye yapılan açıklamada, söz konusu dönemde personel sayısında yaşanan değişimin, olağan bütçe ve faaliyet planlama süreçleri içerisinde performans değerlendirmesi ve emeklilik nedeniyle oluştuğu belirtildi.

Açıklamaya göre, Akbank'ın son bilanço tarihi olan 30 Eylül'de 15,789 olan personel sayısı, 18 Kasım itibariyle 15,176'ya geriledi.

Görüldüğü gibi Akbank bir talım istatiki oyunlara başvurarak, personel kıyımını, yaygın medyanın da haberi görmemesini fırsat bilerek örtbas etmek istedi. Ancak hem işten atılanların haberlermize yaptıkları yorumlarda dile getirdikleri, hem başlamakta olan mahkeme süreci Akbank'ı ikinci bir açıklamaya mecbur bıraktı.

AKBANK MAHKEMELİK OLUYOR

Bu karşılık Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Banksis) konu ile ilgili olarak Rotahaber'e yaptığı açıklamada bankanın 14 Kasım cuma öğleden sonra 1000 kişiyi işten çıkaracağını kendilerine bildirdiğini, işten çıkarılan bin kişiden 440'ının sendika üyesi olduğunu belirtmişti.

Banksis'den dün Rotaheber'e yapılan açıklama ise şöyle, " Akbank yönetiminin dünyayı sarsan ekonomik kriz karşısında aşırı bir korumacılık paniği yaşayarak yasal olmayan toplu işçi çıkarmaya kalkışması Akbank yönetimi ile çalışanlarını mahkemelik ediyor.

İş kanununun 18. Maddesine aykırı olarak 1000 çalışanını topluca işten çıkaran işverenin haksız bu hareketine tepki gösteren Akbank çalışanları haklarının korunması için üyesi oldukları BANKSİS SENDİKASI ile mücadeleye karar verdiler.

Çalışanlar iş yasasının 20. Maddesine göre topluca iş mahkemesine başvurarak “işe iadelerini talep edeceklerini” açıkladılar.

Sözü geçen yasaya göre yasaya aykırı şekilde işten çıkarılan işçi işe iadesini istemekte ve böyle bir karar çıktığı takdirde işverenin ya işçiyi tekrar geriye alması ya da en az 4 aylık, en çok 8 aylık tazminat ödemesi gerekmektedir.

Öte yandan konu ile ilgili olarak işten çıkarılan Akbank çalışanlarının bağlı olduğu Banksis Sendikası Genel Başkanı Semih Özen “mahkemeye müracaat için Türkiye çapında işten çıkarılanların avukata yetki belgesi vermeleri için gerekli çalışmalar başlamıştır. Yetki belgeleri alındıktan sonra Mahkemeye başvuru olacaktır. İşten çıkarmalar yasaya aykırıdır, etik değildir” açıklamasında bulunmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*