'Bundan sonra kandan medet umanlar biter'

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, El Kaide'nin Irak'taki lideri Ebu Musab El-Zerkavi'nin öldürülmesiyle birlikte kandan medet umanlarında biteceğine inandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Terör ve şiddetle masum insanları öldürmekle bir yere varılmayacağına dikkat çeken Bakan Gül, Zerkavi'nin öldürülmesinin ardından Irak'ta yeni bir dönemin başlayacağını ümit ettiklerini açıkladı. Bu yeni dönem içerisinde kan dökülmesini istemediklerini belirten Gül, "İnşallah yeni hükümet tüm olaylara hakim olur. Irak'a istikrar, huzur gelir. Şüphesiz ki terörle mücadele şu ana kadar devam etmesi gerekiyordu, bundan sonrada devam eder. Irak hükümeti kendi topraklarına hakim olduktan sonra inanıyorum ki bu süre içinde kendi güçleri gelişecektir ve PKK terör örgütü ile gerekli mücadeleyi yapacaktır. Buna irademiz tamdır. Kendileriyle de konuştuğumuzda bu yöndeki düşüncelerimizi bildirdik. Terör, şiddet ve masum insanların öldürülmesi hiçbir zaman hoş karşılanmamıştır. Bunlarla hiçbir yere varılamayacağı görülmüştür." diye konuştu.

Terör örgütünün Türkiye'de de masum insanların kanına girdiğini hatırlatan Gül, "Çok masum insanın ölmesine sebep olmuştur. Bu bakımdan bunun herkese ibret olmasını istiyorum. Bundan sonra bu tip insanlık düşmanı insanlığın nefesini kesen ve insanları birbirine düşüren kandan adeta medet uman terör olayları biter, dünyada terör ve teröristlerle mücadelede iş birliği kuvvetli hale gelir." dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Kayseri'ye yaptığı ziyarette hükümeti eleştirmesini de değerlendiren Bakan Gül, "Eski Cumhurbaşkanı eski günlerde kaldı. Biz yeni günlerdeyiz. Türkiye geleceğe umutla bakıyor. O tür polemiklere girmek istemiyorum" açıklamasında bulundu.

Bakan Gül daha sonra yarın partisinin il kongresinin yapılacağı salona giderek bilgi aldı. Gül, burada babasıyla birlikte kendisini karşılamaya gelen küçük bir kız çocuğu ile bir müddet sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious