Bundan sonra önemli davalar görüntülü kayda alınacak

  • Giriş : 03.02.2008 / 10:39:00

Büyük davaların 'kayda alınması' yönündeki talebi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CMK'daki yeni düzenlemeye göre Hrant Dink cinayeti, Danıştay saldırısı gibi davalar kayda alınacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'nin en büyük ve ünlü davalarını kayıt altına almaya hazırlanıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) yeni düzenlemeye göre Hrant Dink cinayeti, Danıştay saldırısı, Ergenekon operasyonu gibi önemli çete ve terör davalarının görüldüğü duruşmalar sesli ve görüntülü kayda alınacak. Düzenleme ilk önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza mahkemelerindeki duruşmalarda uygulanacak. Mahkeme salonlarına kamera yerleştirilecek. Hâkim, savcı ve avukat kürsülerine mikrofon konulacak. Böylece duruşmalarda kâtip bulunmayacak. Duruşmalar sona erdikten sonra hazırlanacak tutanak, hâkim ve savcı tarafından imzalanarak dosyaya yerleştirilecek.

Birkaç yıldır farklı çete duruşmalarında dile getirilen 'kayda alınma' yönündeki talep, en son Hrant Dink cinayeti davasında gündeme gelmişti. Dink ailesinin avukatları, yaptıkları konuşmaların tutanağa tam geçmediğini ileri sürerek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaların teknik cihazlarla kaydedilmesini talep etti. Daha önce bu çalışmayı yapmak isteyen; ancak ödenek bulamayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu talep üzerine yeniden harekete geçti. Adalet Bakanlığı'na başvuran başsavcılık, İstanbul Valiliği'nin de desteğiyle ödenek buldu. Yeni ses ve görüntü kaydı için çalışmalara başlayan başsavcılık, adliye binasında keşif yaptırdı. Üç kez yapılan keşif sonucunda biri küçük olan dört mahkeme salonuna kurulacak sistemin projesi hazırlandı. 11 Şubat 2008'de görülecek Hrant Dink cinayeti davasına yetiştirilmesi planlanan proje kapsamında her salona kamera yerleştirilecek. Hâkim, savcı ve avukat kürsülerine mikrofon konulacak. Kâtibe gerek kalmayan duruşmalarda hâkim, savcı, avukatlar ve sanıkların yaptığı konuşmaları yazdırarak zaman kaybetmeyecek. Kâtipler, duruşma bittikten sonra ses kayıtlarını çözerek tutanağa dökecek. Mahkeme başkanı ya da üye hâkimle zabıt kâtibinin imzaladığı tutanak dosyaya konulacak. Birer örneği de avukatlara verilecek.

Yetkililer, bu şekilde, onlarca sanıklı davaların gece yarılarına kadar sürmeyeceğini belirtiyor. Avukatların 'söylediklerim tutanağa geçmedi' diyerek hâkimle tartışmaya girmeyeceğini de ifade eden yetkililer, daha önce birçok duruşmada gündeme gelen gizli tanık ve 18 yaşından küçük mağdurun dinlenmesine ilişkin sorunun da çözüleceğine dikkat çekiyor. Proje için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nin dört duruşma salonu arasında ses ve görüntü ağı oluşturulacak. Çete ve terör davalarının gizli tanığı, boş olan salona alınacak. Mahkeme heyetinden bir hâkimin yanında bulunacağı gizli tanığın sesi de cihazlarla değiştirilecek. Bu şekilde duruşmanın yapıldığı salondaki avukatlar, savcı ve mahkeme başkanı bağlantı sayesinde sorularını yöneltebilecek.

CMK: Kayıt yapılabilir

Duruşmalarda ses ve görüntü kaydına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddelerinden 52/3'e göre; tanıkların dinlenmesi sırasındaki görüntü veya sesler kayda alınabilir. Ancak mağdur çocukların, duruşmaya getirilmesi mümkün olmayan ve tanıklığı maddi gerçeğin ortaya çıkarılması açısından zorunlu olan kişilerin tanıklığında bu kayıt zorunludur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious