Bunları biliyor muydunuz?

Bunları biliyor muydunuz? .5615
  • Giriş : 18.03.2009 / 18:11:00

Hayatta nedenini ya da nasıl olduğunu bilmediğimiz bir sürü ilginç konularla karşılaşıyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dejavu açıklanabilir mi?

19. yüzyılda Alman işçiler dejavunun bir çeşit bilişsel geğirme olduğunu ileri sürdüler. Dejavu, duygu ve algılama sürecinin eşzamanlı olarak meydana gelmesiyle oluşuyor. Beyindeki aşinalık ve düzeltme süreçleri eşleşmeyince dejavu yaşanıyor. Fakat buna benzer birçok teori olduğu için hiç kimse dejavunun gerçekten nasıl meydana geldiğini bilmiyor.

Uçaklar havalanırken kabin ışıklarını neden karartırlar?

Bunun nedeni yolcuların gözlerini karanlık ortama alıştırmaktır. Ancak bunun yanında ışıkları karartmak, önemli bir güvenlik prosedürü. Uçakta acil bir durumda olduğunda tahliye gerekirse yolcuların gözleri dışarıdaki karanlığa daha iyi uyum sağlar. Uçakta cep telefonun yasaklanması da diğer bir güvenlik ilkesidir. 2003 yılında Sivil Havacılık Kurumu uçakta cep telefonu kullanmanın yol açtığı etkileri simülasyon ile gösterdiler. Bunun için uçağın sistemlerini bir cep telefonu kullanımıyla eşit güçte mikrodalgaya maruz bıraktılar. Hatta düşük radyasyon bile uçağın navigasyon ve kontrol sistemlerini etkilemeye yetiyordu.

Tavuklar niçin uçamaz?

Yaban tavukları kesinlikle uçabilirler. Binlerce yıldır seçilerek büyütülen tavukların kısa bir kanat çırpışıyla bir ağacın tepesine uçmaları zor. Çünkü çok ağırlar. Özgürce kümeslerinin dışında dolaşan tavukların kanatlarında uçuş tüyleri var. Bu onların kısa daireler içinde uçmalarını sağlıyor, ancak uzaklara uçmasını engelliyor.

Güvercinler niçin başlarını sallarlar?

Bu durum muhtemelen bizim çevremizde gördüğümüz hareket halindeki görüntüleri sabitleştirmek için gözlerimizi nesneyle birlikte hareket ettirmemize benzer. Güvercin koşu bandında yürürse çevresindeki her şey nispeten aynı kalır ve başı da aşağı yukarı sallanmaz. Tüm kuşlar kafasını sallamaz, bu nedenle bu konu henüz tümüyle çözülememiştir.

Kaşıntı nasıl oluşur?

Sinirler etkilenerek, histamin adlı bir kimyasal salgılanınca, beyinde kaşıntı duyusunu oluşturuyor. Kaşınma muhtemelen böcek ısırıklarına karşı bir uyarı geliştirebiliyor. Çünkü bu sizi ısırmaya çalışan sivrisineği öldürmenin en hızlı yoludur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*