Bunu basına kim sızdırdı!

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Şemdinli İddianamesi'ni basına kim sızdırdı incelemesi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olayları soruşturan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ihraç edilmesinden sonra bu kez Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan ile Başsavcı Vekili İbrahim Özer hakkında inceleme başlatıldı.
Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen 2 müfettiş Van'da incelemelerine başladı. Müfettişler ilk olarak Başsavcı Kaçan ile Başsavcı Vekili İbrahim Özer'in ifadesini aldıktan sonra tanık sıfatı ile aralarında basın mensuplarının da bulunduğu çok kişiyi dinlemeye devam ediyor.


Şemdinli iddianamesini hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'yı meslekten ihraç kararı alan HSYK, Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan ile vekili İbrahim Özer'in sorumluluğu olup olmadığını araştırmak için müfettiş görevlendirmesini istemişti.

İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmeden basına kimin sızdırdığını araştıran müfettişler ile ilgili her türlü işlemden hukuken sorumlu olan Kaçan ve Özer'in ceza alıp almayacağına konusunda müfettişlerin hazırlayacakları rapor doğrultusunda karar verilecek.

Sarıkaya için soruşturmayı yürüten müfettişler, Kaçan ve Özer için "disiplin cezasına yer olmadığı" hükmüne yer vermişti.

HSYK ise başsavcı ve başsavcı vekilinin de Şemdinli iddianamesiyle ilgili "denetim görevi ve sorumlulukları" bulunduğuna dikkat çekerek, savcılığın bir bütün olduğuna ve başsavcılık ve sorumlu başsavcı vekilliğinin her türlü işlemde payı olduğuna işaret etmişti.

Müfettişler, Kaçan ve Özer hakkında hazırlayacakları raporda disiplin suçu işlediğine kanaat getirirlerse 2 savcı hakkında Ferhat Sarıkaya'da olduğu gibi, uyarı, kınama, yer değiştirme veya ihraç cezalarından birini talep edebilecek.

Hazırlanan rapor, Adalet Bakanlığı'na sunulduktan sonra gerek görüldüğü takdirde HSYK'ya gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious