Burak bebek 14 aylık yaşam mücadelesini kazandı

Burak bebek 14 aylık yaşam mücadelesini kazandı.10640
  • Giriş : 11.02.2008 / 12:33:00

Boşaltım sistemi kapalı, kalın bağırsağı mesanesine, yemek borusu da akciğerine bağlı olarak dünyaya gelen Burak Kalıncı, henüz üç günlükken başlayan ameliyatlardan, sağlığına kavuşarak çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 günlükken kendilerine getirilen Burak Kalıncı'nın sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feza Akgür, şunları söyledi:

''Hastamız küçük olduğu için ne kadar hassas çalışırsak çalışalım açık ameliyatta kaslarının zarar görme riski vardı. Bu nedenle kuyruk sokumundan makata kadar kesi açarak yapılan yöntemi tercih etmedik. Göbek deliğinden girerek (kamera yardımıyla) kapalı yöntemle kalın bağırsağını mesaneden ayırdık. Bunu cilt dokusunun bulunduğu yere getirip diktik. Büyük abdestini tutmasını sağlayacak kasların içinden geçirdik. Bunu o kasların tam ortasından doğru geçirmek çok önemliydi. Kesiye gerek kalmadan, adaleleri kesip biçmeden çok titiz şekilde kalın bağırsağı cilde dikip, oraya anüs açtık.''

Prof. Dr. Akgür, Burak Kalıncı'nın akciğerine bağlı olan yemek borusunu da ayırıp mideye bağladıklarını, bu ameliyatı açık yaptıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

''Bu tür çocukları ergenlik çağını geçinceye kadar takip ediyoruz. Kilolarını, beslenmelerini, yutmalarını ve büyük abdestlerini tutmalarını takip ediyoruz. Burak'ı da yakından takip ediyoruz. Geçirdiği ameliyatların ardından gayet sağlıklı bir çocuk oldu.''

Genellikle bu tür anomalisi olan bebekleri anne karnında ultrason yardımıyla görebildiklerini belirten Prof. Dr. Akgür, bazı ailelerin bunları özür kabul ederek hamilelikleri sonlandırmak istediğini, ancak bunların düzeltilebilir bozukluklar olduğunu söyledi.

Aslı Kalıncı da Burak'ın ilk çocuğu olduğunu ifade ederek, ''Hamileliğimin ilk altı ayında birkaç kez doktora gittim, ancak düzenli değildi. Burak doğduktan bir süre sonra sorun olduğunu söylediler. Buraya getirdik, oğlum şu anda 14 aylık, gayet iyi ve olması gereken kiloda. Gelişimi normal'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious