Burak Kut'un komple dönüşü RÖPORTAJ

Burak Kut'un komple dönüşü RÖPORTAJ.29751
  • Giriş : 27.05.2007 / 09:16:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:41:39

Burak Kut’un yedi yıl gündemden uzak durması müzikten elini eteğini çektiği düşüncesini getirdi akıllara.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oysa durum hiç de öyle değildi. Sanatçı kendini biraz geri çekip demlenmeyi tercih etti; fakat müzikle bağını hiç koparmadı.

Şimdilerde yeni albümü Komple ile gündemde olan Burak Kut, yakında bir TV dizisi ile de ekrana çıkmaya hazırlanıyor. Birçok kişi onun, yaşadığı olumsuzluklardan sonra sessiz bir şekilde müzik piyasasından çekildiğini düşünüyordu. Oysa o uzun bir aradan sonra tekrar dönüş yapmayı tercih etti. Bir dönemin en popüler isimlerinden biri olan Burak Kut şimdilerde Komple albümü ile gündemde. Kimilerine göre varoş zenginlerine hitap eden bu şarkı başarısız bir dönüşü gösteriyor. Fakat Burak Kut yaşadıklarından edindiği tecrübe ve olgunlukla her söyleneni sakin bir şekilde karşılayıp moralini bozmasına izin vermemekte de kararlı. O yaptığı albüme, müzik bilgisine inanıyor ve dışarıdan bir iniş gibi algılanan dönemin onun için kazanç olduğunu söylüyor. Burak Kut ile yaşadıklarını ve son albümü Komple'yi konuştuk.

Uzun süre albüm yapmadınız. Bu dönemde kazançlarınız mı daha çok oldu, kaybettikleriniz mi?

Telafi edemeyeceğim hiçbir şey kaybettirmedi. Dışarıdan nasıl görünüyor bilmiyorum; ama kazandırdıkları kaybettirdiklerinden daha çok. Dışarıdan bir iniş gibi gözükse de benim için aslında bir gelişme dönemiydi. O kadar yoğun uç noktada şeyler yaşadım ki kendimi bu noktada şanslı hissediyorum. Kendimi keşfetmeye koyuldum. Manevi olarak ruhsal misyonumun ne olduğunu çok kurcaladım. Bir annem ve ablam var, onların hayatları ile ilgilenerek, normal bir vatandaş olarak da hayatımı sürdürdüm. Fakat müzikten hiç kopmadım.

Fakat bu biraz mecburi bir durulmaydı değil mi?

Bilinçli bir tercih de var. Normalde insanlar bu kadar sert frene basmazlar, hayatlarında bazı şeylerden vazgeçmekten korkarlar. Ben hayatta hiçbir şeyden vazgeçmekten korkmuyorum, sonuçta bir sürü hikaye dünyanın oyunları ve süsü. Bana verilmiş bir müzik yeteneği var. Çok iyi müzik yolculuğuma devam edebileceğimi düşünüyorum. Ben sadece hayatta sahip olduğum şeylerin bana sahip olmaya başladıklarını gördüğüm andan itibaren kendi standardımı belirlemek istedim. Ben memur bir ailenin çocuğuyum, hayatta yaşadığım şeyler belli. Sarayda doğmadım. Ben inançlarımda kuvvetliyim. Yani o geleceğim noktayı kendi içimde, kendi beynimde görüyordum. Şu anda da o noktadayım.

Başaramadı, kayboldu gitti gibi algılanmak sizi rahatsız ediyor mu?

Evet ediyor. Bu çok yapıştırma bir şey. Neyi yaşadığımı ben biliyorum. İnsanlar öyle düşünüyorsa ben onların yorumlarına bir şey diyemem; ama bu beni rahatsız ediyor. Yani ölümden gayri her şey gelir geçer, çok fazla takılmamak lazım.

Ruhsal misyonunuzu nasıl tanımlıyorsunuz?

Hayranlar da gelip geçicidir, kimler gelmiş kimler geçmiş her şey unutulur diye baktığımda “artık beni sevmiyorlar mı” diye düşünüyordum. Lakin aldığımız tepkiler çok iyi. Buradan şu sonuç çıkıyor; demek ki geniş kitlelere hitap ediyorum ve ben kaçmak istesem bile bunu yapmamam gerekiyor, demek ki benim onlara vereceğim bir şey var. Yaptığım müzikteki mesajlar ile onları keyiflendirebilirim. Bizim işimizde çalışıp para kazanmak da kolay, ben hayatta her şeyin paylaştıkça çoğaldığını düşünüyorum. İhtiyacı olan insanlara bir şeyler yapmak isterim. Herhalde Allah boşuna vermiyor bu özellikleri.

Bir dönem zirveye çıkıp sonra gündemden düşen isimler yeniden bir çıkış yapmaya çalıştıkları dönemde halkın içinden mesajlar vererek geri dönüyorlar. Fakat tekrar şöhret sarhoşu olmaktan kurtulamıyorlar. Sizin bunu yaşama olasılığınız nedir?

Benim algılanmam gereken şey, öncelikle yaptığım müziktir. Bundan sorumluyum. Fakat öyle bir hale geldi ki bizim işimizin içi boşaltıldı, müzisyen olarak değil sadece ünlü bir şahsiyet olarak değerlendiriyor insanlar. Ben sanat yapıyorum, popüler müzik yapıyorum, konservatuar geçmişim var. Bilen bilir, hayatımı müziğe adamışım. İnsanın hayatta yaşadığı şeyler kendi tercihleridir. Ben aynı yerde kendimi koruyup devam etmeye çalışacağım.

Başarısız denemelerden sonra tekrar niye bu deneyiş gibi eleştiri yapanlar oluyor mu?

Böyle bir şey duymuyorum. Kötü söz veya niyet sahibine aittir. Herkesin kayıtsız benim yaptığım şeyi beğenmesini beklemek çok büyük kibir olur.

Bu suskunluk döneminde müzikal anlamda kendinize iyi yatırım yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Tabii, senfoni orkestraları ile konserler verdim. Klasik müzik söylediğim ve çok sesli müzik yaptığım için bu birikimlerimi değerlendiriyorum. Bu camiada klasik müzik, müzikal orkestra solistliği gibi benim bir şöhretim vardır. Albümdeki şarkılarımı dinlerseniz gelişimi görürsünüz. Karıncadan bulutlara kadar her şeyi algılıyorum. Kozmik bir planlama var benim hayatımda, o yüzden kendimi biraz ona bıraktım. Yeni bir şeyler yapmam gerektiğini hissettiğim an yapmaya başladım. Sevilen kullar çetin sınavlardan geçermiş diye bilirim ben.

Kendinizi eleştirip hatalarınızı buldunuz mu?

Kimse mükemmel değil. Ben de zamanında acımasızca özeleştiri yapmışımdır. Hata yapmazsanız belli bir olgunluğa da erişemezsiniz. Ayrıca bir denklem de kuramıyorum hayatımda; şunu yapmasaydım böyle olurdu, bunu yapmasaydım böyle olurdu... Ben yaşamam gereken şeyleri yaşadım.

Kendinizi ekranda görmeyi, radyoda dinlemeyi özlemiş misiniz?

Biraz boyut değiştirdi bu, biraz daha ağabey oldum. Gençlerin sevecenlikleri acayip mutlu ediyor beni. Bir şey daha var, ikinci jenerasyona hitap edebiliyorum. Bu da bana heyecan veriyor. Popülerliği soruyorsanız; ben buna alışık bir insanım, bununla da yaşamalıyım. Bu takdiri İlahi, ben öğrenciyken de bu ilgiyi görüyordum. Fakat bu ilgiye kapılan biri değilim. Kapılsaydım bu arayı veremezdim.

Komple, daha çok barlarda yükselecek, magazin programlarının arkasına fon olarak kullanılacak bir şarkı. Çıkış için doğru parçayı seçtiğinizi düşünüyor musunuz?

Fazlası ile. Müzik konusunda kendime dahi acımasızım. O kadar çok şey yazdım, değiştirdim ki. Çalışmanın yanı sıra sevgi ve emek ile yapılmış bir albüm.

Bu şarkı ile İsmail YK modunda geri döndüğünüz gibi yorumlar yapılıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Burada bir küçümseme mi var anlayamıyorum. Kimsenin küçümsenmesi hoşuma gitmiyor. İsmail YK'yı ben severek dinliyorum. Ben daha güncel bir şey yapmak istedim. O yüzden bu işte sınır koyulmamasını, eleştiriler yapılmamasını rica ederim.

Albüm çıkınca sizi bekleyen hazır bir kitle var mı?

Bir kere ben beklentilerimi en altta tutuyorum yaşadığım deneyimlerden dolayı. Çünkü ondan sonrası sürpriz ve sevinç oluyor. Fakat insanlar sanki hiç o arayı vermemiş gibi güzel yorumlar yapıyor.

Cool bir batış, başarısız bir kariyerden daha iyidir deniliyor. Bunu bozduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ama bu, ya hep ya hiç zihniyetinden kaynaklanıyor. Bu çok keskin bir bakış. Ortadayım şu an.

Komple'yi de paralı varoşların şarkısı olarak tanımlayanlar oldu. Katılıyor musunuz buna?

Hiç duymadım. bunu senden duyuyorum şimdi. Bayağı bir yapıştırmışlar. Benim sınıf problemim yoktur' o yüzden paralı varoş, varoş, zengin, sosyetik, az zengin falan benim için Yaratıcı'nın gözünde herkes eşit. O yüzden böyle yakıştırmalar hoş değil. Ben herkesin şarkıcısıyım. Ben klasik müzik kariyeri de yapabilir ve siz beni öyle algılayabilirdiniz. Ben kendi müziğimi yapmak için bu yola çıktım. Elit bir zümrenin şarkıcısı olarak algılansam daha mı mutlu olurdum? Varoş-elit ayrımım yok.

Tekrar başarısız olma gibi bir korkunuz var mı?

Yok. Yedi sene bu adam oturabiliyorsa bu korkuya sahip değildir. Böyle bir korku hiçbir zaman olmadı, olmayacak da. Çaldığım, yazdığım her şeyin hesabını verebilirim ve en iyi bildiğim şey de haddimdir. Sen yaparsın, halkın 'artık biz dinlemek istemiyoruz' gibi bir tavrı ile karşılaşırsam ne yaparım diye soruyorsan böyle bir olasılığı düşünmüyorum. Ayrıca solfej dersi verip müziğe devam ederim. Fakat o arayı vermeyeceğim. Televizyon dizisi başlayacak yakında. Drama olacak. Bir sonraki albümün şarkıları dahi şimdiden hazır.

Sinirleriniz sağlam, soğukkanlısınız Bu yaşadıklarınızın kazandırdığı bir şey mi?

Bu dem meselesi diye düşünüyorum. Halimden memnunum ve daha olgunlaştığımı düşünüyorum.

Bir dönem gözünüze perde indi mi?

Sadece kendime dışarıdan bakabilmeyi başardım.

Genç yaşınızda değil de bu yaşınızda yakalasaydınız şöhreti daha mı iyi olurdu?

Ben şimdi daha da keyfini yaşayacağımı düşünüyorum. Yakaladığım şöhreti kaybettim mi,tartışılabilir. Şöhreti başka türlü de yakalayabilirim. Böyle olanaklar her zaman var. O kadar genç bir adama da bu kadar sorumluluk yüklenmez, onu söyleyeyim size.

RAHİME SEZGİN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious