Burası deniz değil, bildiğimiz tarla!

Burası deniz değil, bildiğimiz tarla!.11164
  • Giriş : 06.01.2009 / 21:50:00

Yağmur dinmek bilmedi, binlerce dönümlük tarlalar denize döndü. Muğla'da denize dönüşen arazi martıların yeni yuvası oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hafta sonu etkisini gösteren yağışlar Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ovakışlacık köyünde 6 bin dönümlük tarım arazisini 'denize' çevirdi.

Hafta sonu ve dün metrekareye 89.8 kilogram yağışın düştüğü Milas'ta tarım arazileri su taşkınları yüzünden zarar gördü. Ovakışlacık köyünde 6 bin dönümlük tarım arazisi sular altında kaldı. Kara parçasından 'deniz' haline dönüşen arazi çok sayıda martının yeni yaşam alanı haline geldi.Devlet Su İşleri yetkililerinin Damlıboğaz köyünde bulunan kanal altındaki bazı regülatörleri açmaması nedeniyle taşkınların yaşandığını ve mağdur olduklarını söyleyen çiftçiler; “Yağışlar nedeniyle 7 regülatörden ikisi açılmış. Bizim arazilerimiz daha önce çorak topraklardı. Taşkınların yaşanmaması için tüm regülatörlerin açılması gerekiyor. 60 çiftçimizin tarlası zarar gördü. Bu alanlarda buğday ve arpa ekiliydi. Daha önce birçok kez DSİ yetkilileri bize sorunun çözüleceğine dair söz verdi” şeklinde konuştu.

Tarım arazilerinde yaklaşık 300 bin TL'lik maddi zarar oluştu. Daha önce birçok defa su taşkınlarında tarlalarının zarar gördüğünü ifade eden çiftçiler yeni zararlarını “Satılık sahil var” diyerek ifade etti.

Ovakışlacık köyünde zarar gören tarım arazilerinin durumunu yakından takip ettiklerini dile getiren Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Şimdiye kadar çiftçilerimizden bize başvuran olmadı. Birçok çiftçimiz ürünlerini sigorta ettirdi ve böylece zararlarını en aza indirmiş oldular. Derince Barajı'nın yapılmasıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır. 2003 yılında DSİ'ye bu sorunun çözülmesi için başvuruda bulunduk. Bize verilen yanıtta regülatörlerinin tümünün açılması durumunda Avşar, Yaşyer, Damlıboğaz köyleriyle Milas-Bodrum Havalimanı'nın yoğun yağış olduğu günlerde sular altında kalma riski var” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*