Burası ‘dünyanın orta noktası'

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Nasreddin Hoca’nın, Konya’nın Akşehir ilçesindeki türbesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere, “Dünyanın ortasına ayak bastı” sertifikası veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Taner Serin, Nasreddin Hoca’nın kendi fıkrasından esinlenerek Hoca’nın Türbesi’ni ziyaret eden ve türbenin önündeki “Dünyanın Ortası” yazılı taşa çıkan yerli ve yabancı turistlere, “Dünyanın Ortasına Ayak Bastı Sertifikası” verdiklerini belirtti.

Akşehir’in “dünyanın ortası” olduğunun, Hoca’nın kendi ifadesi olduğunu anlatan Serin, “Nasreddin Hoca’ya sormuşlar, ‘Dünyanın ortası neresi?’ diye... Hoca, eşeğinin ön ayağının bastığı yeri göstererek, ‘İşte burası’ demiş. ‘Ya Hocam olur mu?’ diyenlere ise ‘İnanmazsanız ölçün’ demiş. Biz de bu espriden yola çıkararak, gerek Nasreddin Hoca’nın, gerekse ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmak için böyle bir uygulama başlattık. Aslında bu uygulamayı, bu yıl 5-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 47. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri için başlatmıştık. Ancak uygulama yoğun ilgi görünce, bunu sürekli hale getirdik” diye konuştu.


“İNANMAYAN ÖLÇER BAKAR”

Serin, söz konusu sertifikayı alabilmek için önce Hoca’nın türbesini ziyaret edip, türbenin önündeki, üzerinde “Dünyanın Ortası” yazılı taşa basmanın şart olduğunu belirterek, bu şartı yerine getiren yerli ve yabancı turistlere “Bu dünya vatandaşı, Nasreddin Hoca’nın huzurunda dünyanın ortasına ayak basmıştır. İnanmayan ölçer bakar” yazılı sertifikayı verdiklerini söyledi.

Sertifikanın üzerindeki metnin Türkçe ve İngilizce olduğunu belirten Serin, ziyaretçilerin severek katıldıkları bu uygulamanın Akşehir Belediyesinin de katkılarıyla gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Bursa’dan tatil için geldiği Akşehir’de sertifika sürpriziyle karşılaşmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Bülent Çınar (45), “Uygulama tam da Nasreddin Hoca’nın mizah anlayışına uygun düşmüş. Hem Akşehir’in hem de Nasreddin Hoca’nın tanıtımı açısından çok iyi düşünülmüş” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious