Burası Gazze değil, Diyarbakır!

Burası Gazze değil, Diyarbakır!.13794
  • Giriş : 21.10.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 20.10.2008 / 23:26:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da bir çağrı merkezinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan daha sonra üzerinde 'Türkiye Cumhuriyeti' yazan Başbakanlığı ait otobüsün üzerindeki platformdan Diyarbakırlı vatandaşlara seslendi.

Erdoğan'ın konuşması sırasında çok sayıda keskin nişancı binaların çatılarına çıkarak çevre güvenliğini sağladı. Ayrıca otobüste Erdoğan'ın mikrofonunun bulunduğu bölümün çelik levha ile kaplanması dikkatlerden kaçmadı.

Konuşmasında bölgeye yatırımların devam edeceğini belirten Başbakan Erdoğan, vatandaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dicle Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılışı için Diyarbakır'a gelmesinden önce kentte büyük gerginlik yaşandı. PKK, Erdoğan gelmeden önce kentte bildiri dağıtırken, terörist Abdullah Öcalan'a İmralı Cezaevi'nde yapıldığı iddia edilen "kötü muamele" ve Erdoğan'ın kente gelişini protesto için kepenk kapatma eylemi yapıldı. Başbakan ERdoğan da, esnafın tehditle kepenk kapattığını belirterek "Terör taşeronluğu yapan bir örgütün, Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi olması söz konusu değil" dedi.

Erdoğan'ın dün öğleden sonra geldiği Diyarbakır'daki gerginlik sabah saatlerinde zirveye çıktı. Ziyaret öncesi PKK'nın kent genelinde dağıttığı bildirilerde esnaftan kepenklerini kapatması, araç sahiplerinden de kontak kapatarak eyleme destek verilmesi istendi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüsler sabah saatlerinden itibaren kontak kapatma eylemine katıldı. Belediye yetkilileri açıklama yapmazken, sabah saatlerinde işe gitmek isteyen Diyarbakırlılar saatlerce duraklarda bekledi.

Erdoğan'ın gelişi nedeniyle polis kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Bazı caddelerde bulunan çöp konteynırlerı polis tarafından kaldırıldı. Polis, Erdoğan'ın Diyarbakır Havaalanı'ndan üniversiteye geçerken kullanacağı güzergah üzerinde de sürekli devriye gezdi.

Yol kapattılar

Erdoğan'ın kente gelişini protesto eden PKK yandaşları Bağlar ilçesinin Şehitlik, Huzurevleri ve Suriçi semtlerinde lastik yakıp yol kapattı. Polis, kendilerine taş atan grupları dağıtmak için biber gazı kullandı. Sikorsky helikopterle kent üzerinde uçan polis, gösterilerin bulunduğu yerleri yerdeki ekiplerne bildirldi. Erdoğan'ın geçeceği güzergahlardaki binalara keskin nişancılar yerleştirildi, havaalanı çevresi tamamen boşaltıldı, yolcular 200 metre mesafede oluşturulan güvenlik kontrol noktasında araçlardan indirilip tek tek aramadan geçirildi.

DTP'liler polisle tartıştı

Erdoğan'ın gelişi nedeniyle bir cadde trafiğe kapatılırken, iki otomobille bu caddeyi kullanmak isteyen DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, polisin izin vermemesi üzerine alternatif güzergahı kullandı.

Yenişehir Koşuyolu Caddesi'ni trafiğe kapatarak lastik yakan bir grup gösterici ise, polisin müdahalesine taşla karşılık verdi. Bunun üzerine polis havaya ateş açarak grubu dağıttı.

Erdoğan kızdı

Başbakan Erdoğan da, Dicle Üniversitesi'nin yeni akademik yılı için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kent merkezindeki görüntülere sert çıktı. Erdoğan, Diyarbakır'ın bazı bölgelerinde tehditle kepenklerin indirildiğini belirterek "Şimdi bir taraftan demokrasiden yana olduğunu söyleyeceksin, bir taraftan demokratik hukuk devletinden yana olduğunu söyleyeceksin, öbür tarafta vatandaşın, esnafın, tüccarın ticaret yapma hakkını tehditle ortadan kaldıracaksın" dedi.

Türkiye özgürleştikçe, terör örgütünde paniğin arttığını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu:

"Ülkemin polisine, askerine, huzuruna, istikrarına, güvenliğine tehdit oluşturan, aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, terör taşeronluğu yapan bir örgütün, Kürt kökenli vatandaşlarımın, kardeşlerimin temsilcisi olması asla söz konusu değil."

KANALD

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*