Burası 'Harlem' değil İstanbul

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Tarlabaşı'nda 30 Afrikalı siyahinin gözaltına alınmasının ardından Afrikalı siyahilerin yoğun olarak bulunduğu Tarlabaşı'nda sokaklar bomboş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Operasyon sonrası siyahilerle konuşmak üzere gittiğimiz Tarlabaşı sakinlerinin tehditle karışık uyarıları, mahallenin nasıl 'suç mahali'ne dönüştüğünü gösteriyor. Bir esnaf, 'Afrikalılar arka sokaklarda, oraya gitmeyin. Çantanızı kaparlar, cüzdanınızı isterler. Hiçbir şey bulamazlarsa bıçağı çekip çizerler, 'sırf vukuat olsun' diye!' derken, gece saatlerinde Tarlabaşı'ndaki Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tutan polisler, 'Tamam, sizi zencilerin evlerine götürelim. Sizi kapıdan içeri çekip alırlar, bizimle de çatışmaya girerler' demesi de ayrıca dikkatimizi çekiyor.

ABİ BURALAR SAKAT

Gözümüzü karartıp girdiğimiz arka sokakların birinde bir Afrikalı ile ayaküstü konuşurken yanımıza gelen bir çocuk Doğulu şivesiyle, 'Abi fotoğraf çekme burda! Çık burdan! Bura sakat!' deyip gidiyor. Bir de İstanbul'da oturma izni alıp yerleşik hayata geçenler var. Onlar da Eminönü, Pangaltı ve Harbiye'den aldıkları tekstil ürünlerini veya otomobil yedek parçalarını ülkesine götürüp satıyor. İbadetlerini de kendi kurdukları kilisede yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious