Burası Kırgızistan değil, Van...

Burası Kırgızistan değil, Van....15617
  • Giriş : 25.06.2009 / 01:20:00
  • Güncelleme : 21.09.2016 / 23:45:14

Van'ın Erciş ilçesine 22 km uzaklıktaki Ulupamir köyündeki Kırgız topluluğunun kültür ve kimlikleri...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Erciş'e 22 kilometre uzaklıktaki Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız asıllı vatandaşların kendi kültür ve kimliklerini tanıtmak için düzenledikleri şenlik, 'burası Kırgısiztan mı?' dedirtti.

Van'ın Erciş ilçesine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız asıllı vatandaşların kendi kültür ve kimliklerini tanıtmak için her yıl düzenledikleri şenliklerin 8'incisi yapıldı.

Şenliğe AK Parti Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Kerem Altun, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan, Erciş Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu, Kırgızistan Dil Komisyonu Başkanı Taşboo Cumagulov çok sayıda vatandaş ile Kırgız köylüleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan şenlikte Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde eğitim gören Kırgız öğrencilerin gösterileri ilgiyle izlendi. Kırgız şarkılarını geleneksel çalgı aleti olan kumuz eşliğinde seslendiren öğrenciler, Manas Destanı'ndan bir bölümü de okudular.

Alanda kurulan çadırlarda Kırgız geleneksel içkisi kımız ve geleneksel kıyafetler vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, Buzkaşı adlı at yarışı da, beğeniyle izlendi. Yarışma sonunda birinci olan atlıyı tebrik eden Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan, atlının eline 50 TL para verdi.

Ulupamir Köyü Muhtarı Kasımbek Varol, bu yıl sekizincisini düzenledikleri şenliklerin amacının Kırgız Kültürünü tanıtmak ve yaşadıkları yöredeki insanlarla kaynaşmayı sağlamak olduğunu belirtti. Komşu Kürt köyleri ile bir sorunlarının olmadığını ifade eden Varol, kız alıp vermeye de sıcak bakıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*