Burası 'Tayyiban Cumhuriyeti' değil

Burası 'Tayyiban Cumhuriyeti' değil.7873
  • Giriş : 23.10.2008 / 18:32:00
  • Güncelleme : 23.10.2008 / 18:51:14

Vural, Erdoğan’ın tahammülü olmadığını belirterek “TBMM’de eleştirilmeyi göze alması gerekir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında 100 bin YTL'lik tazminat davası açmasını “Sayın Başbakan üç kuruşluk tazminatları hak ediyor” şeklinde değerlendirdi. Vural, Erdoğan'ın tahammülü olmadığını belirterek “TBMM'de eleştirilmeyi göze alması gerekir. Burası krallık değil, burası Tayyiban Cumhuriyeti değil” diye konuştu.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında grup toplantısında söylediği sözlerle ilgili 100 bin YTL'lik tazminat davası açtığının hatırlatılması üzerine Vural, “Sayın Başbakan üç kuruşluk tazminatları hak ediyor” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kullandığı ifadelerin, AKP'li yönetici ve Başbakan'ın kullandığı ifadeler olduğunu belirten Vural, şunları söyledi:

“Bu ifadeleri kullananlara karşı milletimizin vereceği cevap, sayın Genel Başkanımızın vereceği cevaptan farklı değildir. Bir taraftan bölücü haritalarını referans göstereceksiniz, diğer taraftan Barzani ile ittifak arayışları yapacaksınız, eyalet, federasyon arayışlarını çağrıştıran söylemlerde bulunacaksınız, demokratik cumhuriyet safsatalarını dile getireceksiniz, Türkiye'yi bölmek isteyenlere karşı 'bunlar adi suçlu' diyeceksiniz, şehitlere kelle, teröristbaşına sayın diyecek. Sonra da bunlara karşı Türk milletinin tepkisini dile getirenlere karşı tazminat davası açacaksınız. Başbakan bence hak ettiği cevabı almaktadır.”

-“BURASI TAYYİBAN CUMHURİYETİ DEĞİL”-

Başbakan'ın Türkiye'yi yönetemediğinin ortaya çıktığını ve tahammülünün olmadığını savunan Vural, “Sayın başbakan kendisi hakkında kedi karikatürü çizene karşı dava açıyor ama kendisiyle röportaj yapanın 'ürkek kedi gibiydi' ifadesi karşısında da bir şey söylemiyor. Sayın Başbakanı mazur görmek lazım ama yargıyı, muhalefeti sindirmenin bir aracı olarak kullanmaktan kaçınmalı. Başbakan'ın TBMM'nde eleştirilmeyi göze alması gerekir. Burası krallık değil, burası Tayyiban Cumhuriyeti değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti devleti, biz bu devletin eşit vatandaşlarıyız. Kanun ve hukuk çerçevesinde yapacağımız eleştirilerin dikkate alınmasını istemek bir vatandaş olarak da milletin temsilcisi olarak da bizim hakkımızdır.”diye konuştu.

-“HÜKÜMET EKONOMİDE DEVEKUŞU”-

Vural, hükümetin yeniden 2B'lerle ilgili düzenlemeyi getirmeye hazırlandığına ilişkin bir soruya ise “hükümet düşündüğünü söylüyor ama düşündüğünü gerçekleştiren bir tane adımını görmedik” karşılığını verdi. Türkiye'nin kriz içinde olduğunu, yönetilemeyen risklerin bedelinin ödendiğini söyleyen Vural, “hükümete soruyoruz, sen ekonomi politikasında deve misin kuş musun diye. Sonuçta, devekuşu olduğu ortaya çıktı, kafasını kuma gömüyor” diye konuştu. Hükümetin önce küresel krizi yönetme konusunda bir irade göstermesi gerektiğini belirten Vural, “2B her konuda gündeme getirilen bir ifadedir. Millette para mı kaldı ki? Millet borçlu, ipotekli. Millet tasarruf yapamıyor. Türkiye'de borç krizi vardır. Vatandaş gelirleriyle borçlarını ödeyemeyecek hale gelmiştir. Hükümet vatandaşın daha fazla cebine el atan bir takım tedbirler peşinde.2B'ler krizi çözmek için üretilen sanal tartışma alanlarıdır. Oysa bu krizi çözmek için başka tedbirler de gerekir. Türkiye'nin kaynak ihtiyacı var. Türk milletinin kaynakları aşındırılmıştır. Bu politikalardan uzaklaşıp kaynak artırıcı politikalara yönelmek gerekir. Hükümetse vatandaşın cebindeki üç beş kuruşa göz koyuyor.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*