Burası TRT Ermeni FM, saat 07.30

Burası TRT Ermeni FM, saat 07.30.13258
  • Giriş : 24.04.2009 / 03:45:00
  • Güncelleme : 23.04.2009 / 23:27:34

TRT’de ilk defa bir radyodan Ermenice sesler yükseldi. Sunucu kendini Yuri Gagarin gibi hissediyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nisan sabahı, saatler 07.30'u gösterirken TRT'nin bir radyosundan Ermenice sesler yükseldi. Ermeni sunucu yayını, 'Hargeli Unngındırner' yani 'Değerli dinleyiciler' diyerek başlattı. Radyo, 106,25 FM bandı ile uydu ve internetten de dinlenebiliyor… Sessiz sedasız hayata geçen bu gelişme, Türk-Ermeni ilişkilerinin tartışıldığı bir dönemde yaşandı. Biz de o sesin sahibiyle konuşmak istedik. Hedef tahtasına oturmamak için isminin yazılmaması şartıyla konuşmayı kabul ediyor. Kendisi ile TRT'nin OR-AN'daki devasa binasının 9'uncu katında buluştuk.

Beş yıl önce, doğduğu ülke Ermenistan'dan ayrılıp Türkiye'ye yerleşmiş genç sunucu. Bilgisayar yazılımcısıyken işsizlikten dolayı Ankara'ya, ablasının yanına gelmiş. “Türkiye'de 10 kişiden biri işsizse, Ermenistan'da 10 kişiden 5'i işsiz.” diyor akıcı Türkçesiyle. Şimdi kendini Yuri Gagarin gibi hissediyor. Gagarin, 'uzaya çıkan ilk insan' unvanını alırken, o Türkiye'deki resmî bir kurumdan Ermenice seslenen ilk insan oluyor. Hiç radyo tecrübesi olmamasına rağmen TRT'nin iş teklifini kabul etmiş. Ermeni FM'de çalışan beş kişiden biri o. Kısa süre içinde Türk vatandaşı olacak, ardından TRT'nin sözleşmeli personeli.

Sunucusu genç, 1915 olayları hakkında konuşmak istemiyor; ancak iki toplum arasında TRT'nin köprü görevi üstleneceğini düşünüyor: “Bu güzel bir adım oldu. Bunun oyuncusu olmak güzel bir şey. TRT köprü oldu, ben de o köprünün bir ayağını tutuyorum.” TRT'ye bağlı radyo ve televizyonların kendi ülkesinde takip edildiğini anlatan sunucu, “TRT'de çalışmak gururlanacağım bir şey. En önemli kurumlardan biri. Ailem de destekliyor.” diyor. 1915 olaylarını hatırlatınca “Ben radyocuyum, sunucuyum. Bu benim çözeceğim bir şey değil.” diyor.

Ermeni FM'in sessiz sedasız yayın hayatına girmesinin sebebi tepki çekmemekti. Başta Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) olmak üzere, devletin diğer önemli kurumları bu radyoya 'olur' verdi. İki ülke ilişkilerinde gerginlik oluşturmayacak, ortak kültür paydasında buluşulmasını sağlayacak bir yayın anlayışı hedeflendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Türk Millî Takımı'nın maçına gitmesi iki toplum arasındaki sorunların aşılması yolunda önemli bir adımdı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti ile Ermenistan sınırının açılması bir kez daha gündeme geldi. Türkiye bu sürpriz ziyaret karşısında geçen haziran ayında çalışmalara başladığı Ermeni FM'in açılışını iki ay öne aldı. Radyoya Ermenistan'dan nasıl tepkiler geleceği merak ediliyor.

TRT bünyesinde kurulan radyonun yayın politikasını anlatan Radyo Dairesi Başkanı Şenol Göka, 1915 olaylarında taraf olmayacaklarının sinyalini veriyor: “Biz daha çok Ermenistan'a hitap ediyoruz. Belirli bir coğrafyayı paylaşıyor olmamızdan kaynaklanan kültürel benzerliklerimiz var. Yemeklerden, örf âdetlere kadar… Herhangi bir husumet oluşturabilecek habere yer vermiyoruz. 'Şunu kabul edin' ya da 'etmeyin' diye bir çabamız yok. Biz normaliz, gerginliğimiz yok, günlük hayatımız sürüyor.”

Ermeni FM'de Ermenistan'dan gelen beş kişi çalışıyor. Bunlardan biri Türk vatandaşlığı aldı, biri de almak üzere. Diğer üçünün böyle bir başvurusu olmadı. Beş kişilik ekipten ikisi sunuculuk, üçü tercümanlık yapıyor. Her söz, denetlendikten sonra sunucunun önüne gidiyor. Türkiye saatiyle sabah 07.30'da (Ermenistan saati ile 09.00) başlayan yayın, yarım saat sürüyor. Akşamki yarım saatlik yayın ise Türkiye saatiyle 18.30'da başlıyor. Bu süre içinde 6–7 dakika haber veriliyor. Dünya genelindeki haberlere öncelik veriliyor. İkinci sırada ise Türk-Ermeni ilişkilerini ilgilendiren haberler oluyor. Son olarak Ortadoğu'daki haberler yer alıyor. Haberleri kültürel programlar izliyor. Kültür Başkenti İstanbul başlığı altında günlük, tarihî bilgiler veriliyor. Anadolu'nun Renkleri adıyla gelin alma, düğün, ölüm gibi âdetlerin yanında müzikal gelenek de anlatılıyor. Türkiye'de yaşayan/yaşamış ünlü Ermenilerin (Ara Güler, Balyan ailesi, KenanPars gibi) hayat hikâyeleri aktarılıyor. Yakın zamanda TRT ekibi Ermenistan'ı ziyaret edip hem tepkileri alacak hem de oradan benzer programlar almak için altyapı kuracak.

TRT arşivlerinde Ermenice müzik olmadığı için radyodan şu anda sadece Türkçe müzikler duyuluyor. Ancak TRT, Ermeni asıllı radyo personeliyle sözleşme imzaladıktan sonra bu tür müzikler de arşive kazandırılacak. Ermeni FM'in sunucusu, iki toplum arasındaki ortak kültürün müzik dünyasındaki en iyi temsilcisi Civan Gasparyan'ın radyoda yer alması gerektiğini söylüyor. Şu ana kadar Sezen Aksu (Erkek Güzeli) ve Yaşar gibi sanatçılardan parçalar çalındı. Suna Gelin parçası da çalınmış; ancak Sarı Gelin ile karıştırılmasın diye 'Yanlış anlamayın' uyarısı yapılıyor.

Aksiyon

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*