Burçlara özel müzik makamları

Burçlara özel müzik makamları.10066
  • Giriş : 27.05.2008 / 11:17:00

Her burcun bir müzik makamının olduğu, insanların burçlarına uygun makamı dinlemesi durumunda ruhsal açıdan rahatlayacağı, hastaysa ise iyileşmeye önemli katkı sağlayacağı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya'da düzenlenen 1. Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi'ne katılan Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nizami Ebediyat Enstitüsünden Dr. Firudin Gurbansoy,müziğin insanın ruhunu etkileyen, onu çeşitli hallere sokan iyi bir tedavi aracı olduğunu, fiziki tedavilerde de iyi sonuç alınması için zaman zaman müzikli tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yapılan araştırmalarda her burcun bir makamının olduğunun belirlendiğini dile getiren Gurbansoy, burçlara göre makamları şöyle sıraladı:

''Koç: Rast
Boğa: Irak
İkizler ve Yengeç: İsfahan
Yengeç: Zirefkend
Aslan: Büzürk
Başak ve Terazi: Zengule
Terazi: Rehavi
Akrep ve Kova: Hüseyni
Yay: Hicaz
Oğlak: Nihavend
Kova ve Oğlak: Neva
Balık: Uşşak''

Gurbansoy, insanların burcuna göre uygun makamı dinlemesinin onun ruhsal tedavisine iyi geldiğini savunarak, şöyle devam etti:

''Burca göre makamlar, kişiyi ruhsal açıdan iyileştiriyor. Kişi, hastaysa makamlar tedavide önemli rol oynuyor. Türk toplulukları, tarihler boyunca hastalıklarda müziği tedavi amaçlı kullandı. Bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Gezegenlerin hareketleri, ayın hilal şeklinden kaybolmasına kadar geçen 28 gündeki değişimler gibi birçok etkenin tedavide kullanıldığı biliniyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious