Burdur'da 5 okul beyaz bayrak aldı

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Burdur'da okul sağlığı kriterlerine göre 5 okula beyaz bayrak verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü 'Temiz ve sağlıklı okul' sloganı ile yeni bir uygulama başlattı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yapılan çalışmada, il genelinde 25 okul, temizlik kriterlerine uyduklarını bildirerek beyaz bayrak almak için müracaatta bulundu. Yapılan müracaatlar Sağlık ve Milli Eğitim müdürlüklerinden ikişer kişiden oluşan heyet tarafından incelendi. Okulları tek tek gezen heyet, 100 puan üzerinden değerlendirme yaptı. Okulları tuvaletlerin, koridorların ve sınıfların temizliğinden duvarların boyalı olmasına kadar birçok yönden inceleyen heyet, 5 okula geçer not verdi.

Beyaz bayraklar, Burdur Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen tören ile okul yöneticileri ve öğrenci temsilcilerine teslim edildi. Törene Vali Mustafa Rasih Özbek, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, kamu müdürleri, başvuruda bulunan okulların yönetici ve öğrencileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Sağlık İl Müdürü Mevlüt Yaman, projenin okulların sağlık şartlarına uyması için büyük bir adım olduğunu söyledi. Beyaz bayrağın bir ödül değil gereklilik olduğunu vurgulayan Yaman, "Çocuklarımız günlük yaşamlarının büyük bir kısmını okulda geçiriyor. Bu yüzden okulların hijyen kriterlerine uygun olması çok önemli. Bunu sağlamak için başlattığımız çalışma ile tüm okulların çok daha iyi imkanlara sahip olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Temizliği ile örnek olan 5 okulun beyaz bayraklarını veren Vali Özbek ise, "Bu uygulamada beyaz bayrak alamayan okulların hijyen şartlarına uymadığını anlamamak lazım. Belki maddi imkânsızlıklar yüzünden ufak eksikleri vardır. Ancak tüm okullarımız kısa bir zaman içinde beyaz bayraklarına kavuşacaktır. Buna eminim." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious