Burdur'da yangınlar yüzde 30 azaldı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşlara verdiği eğitim seminerleri sayesinde yangın sayısının azalmasında önemli rol oynadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Burdur'da 2005 yılında toplam 244 yangın çıktı. Konut, işyeri, ahır gibi mekanlarda çıkan yangınlarda 1 vatandaş yaşamını kaybederken, yaklaşık 1 milyon 100 bin YTL'lik maddi hasar meydana geldi. Yangınların 168'ine elektrik tesisatlarındaki kaçaklar neden oldu. Ocak ve sobadan kaynaklanan yangın sayısı 18, bacadan kaynaklanan yangınlar ise 10 olarak gerçekleşti. 8 yangının sebebi sabotaj olarak kayıtlara geçerken, akaryakıt ve patlayıcı maddelerden dolayı itfaiye çalışanları 3 kez göreve koştu.

Birçok okulda yangın söndürme tatbikatı gerçekleştiren Burdur İtfaiyesi, seminer ve konferanslarla vatandaşlara ulaştı. Talep edilen yaz Kur'an kursu öğrencilerine de eğitim verildi. Mahalle muhtarları ile toplantılar da düzenleyen Burdur İtfaiyesi, her köyden gönüllü itfaiyeciler oluşmasına öncülük etti. Böylece ekiplerin uzak yerlerdeki yangınlara ulaşması sırasında vatandaşların daha bilinçli müdahale etmesi sağlandı. Ayrıca vatandaşlar yangın nedenleri konusunda basın yolu ile de bilgilendirilerek, özellikle elektrik tesisatı ve bacaların kontrol edilmesi sağlandı. Yapılan çalışmalar kısa sürede sonuç verdi. 2006 yılının başından itibaren Burdur merkez ve ona bağlı köylerde toplam 190 yangına müdahale edildi. Bunlardan 10 tanesi küçük çaplı olduğundan itfaiye ekipleri gelmeden vatandaşlar tarafından söndürüldü. Bu yangınlarda hiçbir can kaybı yaşanmazken, mal kaybı ise yine geçen yılın altında kaldı.

Hizmet içi eğitim çalışmaları ile daha da güçlenen Burdur Arama Kurtarma Sağlık (BAKS) ekipleri de bu yılki çalışmaları ile dikkat çekti. BAKS'ın müdahale ettiği 21 sıkışmalı trafik kazasında 86 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Bu kazalarda 7 kişi ise hayatını kaybetti.

Yangın sayısının minimum seviyelere çekilmesi için eğitim çalışmalarına aralıksız olarak devam edileceğini bildiren İtfaiye Müdürü Hasan Özban, "Her işyerine, fabrikaya, yurt ve pansiyonlara yangın söndürme cihazı koydurduğumuz gibi evlerde de bunlardan bulundurulmasını tavsiye ediyoruz. Yangınlara müdahalelerde ilk 5 dakikada çok önemlidir. Bu dakikadan sonra yangının boyutu hızla artar. O yüzden herkesin yangınla mücadeleyi çok iyi bilmesi ve gereken tedbirleri alması gerekiyor. Bunun için eğitim çalışmalarına hızla devam edeceğiz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious