BURDURLU İŞADAMI NEDEN SİYASETTE?

BURDURLU İŞADAMI NEDEN SİYASETTE?.8225
 • Giriş : 08.07.2007 / 08:00:00
 • Güncelleme : 11.07.2007 / 14:25:37

DP'nin işadamı adayı Mehmet Başaran Haber Aktüel’e konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mehmet Başaran… Burdurlu bir iş adamı… İş dünyası onu yakından tanıyor. Ticari çalışmaları ülkenin sınırlarını aşmış durumda. Demokrat Partiden (DP) Burdur 1. sıra milletvekili adayı.

 

Sayın Başaran’Burdur" w:st="on">la Burdur’un müze parkında buluştuk, yapmak istediklerini ve “neden DP’de olduğunu” konuştuk. Adayın etrafında yoğun bir kalabalık var. Röportajımız için önce sevenlerinden müsaade istedik.  Sonra da tarihi Burdur müzesinin mistik atmosferinde sorularımızı sorduk.

 

Başaran iddialı… “DP’nin en çok oy aldığı il olarak rekor kıracağız” diyor. Burdur’a güveniyor. Başaran, “çatışma ortamından milletimizi uzak tutmak için DP’deyiz” diye de eklemeden geçmiyor.

 

Röportaj: İrfan Karabulut, Aktüel Yayın Grubu Ankara Temsilcisi

 

— Mehmet Başaran bir iş adamı. Kendinizi bize bir tanıtır mısınız? Siyasetten ne bekliyorsunuz?

 

1957 yılında Burdur’un Dirmil ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Altunyayla İlköğretim okulunda,  liseyi de yatılı olarak Ankara Maliye Okulunda okudum. Gazi Üniversitesi İktisadi Bilimler ve İdari İşlerden mezun oldum. Antalya’da 5 yıl maliye teşkilatında görev yaptım. Sonra iş hayatına atıldık. Şuan Burdur ve Antalya’da birçok ticari işletmemiz ve fabrikamız var. İşlerim oldukça yoğun ve maddi olarak da yüksek bir düzeydeyim. Siyaseti Burdur’a ve göller bölgesine hizmet etmek için tercih ettim. Ben milletvekili olduğum zaman ticaretle siyasetin nasıl beraber hareket ederek bölgemize hizmet olarak geri döndüğünü göstereceğim.— Mehmet Başaran seçilirse nasıl bir milletvekili olacak?

 

Halkın içinde ve halkla beraber. Zaten bunu yaşantımızla gösteriyoruz. Ben şuanda dahi 10’dan fazla sivil toplum örgütünün ya başkanıyım ya yönetimindeyim. Başaran, kazanımlarını milletle paylaşmaktan mutluluk duyan bir vekil olacak. Ayrıca Burdur, DP’nin en çok oy aldığı il olarak rekor kıracak.

 

— İlk 3 önceliğiniz nedir?

 

Bununla ilgili ciddi bir çalışma yaptık. Hani herkes vaatlerini noterden falan tastikletiyor ya.  İşte biz de milletimizi noter görüyor ve onların tasdikine sunuyoruz. Hedef ve projelerimizi söyleyecek olursam:

 

 • Esnaf, köylü, işçi, kobi, çiftçi, sanayici ve işsizler, zenginleşen Türkiye’den pay almadan nereye kadar?
 • Millete sadaka dağıtarak, gelir dağılımı adaleti yaratmadan nereye kadar?
 • Kınama, suçlama, eleştirme ve örtbas etmeyle asayişi sağlamaya çalışarak nereye kadar?
 • Meslek edindirmeden, iş imkânı yaratmadan, istikrarlı bir istihdam sağlamadan nereye kadar?
 • Pek çok alanda vergi ve birim muafiyeti getirmeden nereye kadar?
 • Milyonlarca yoksulu, yoksulluktan kurtarmadan nereye kadar?
 • Kuraklığı, susuzluğu, verimsizliği, küresel ısınmayı yok sayarak nereye kadar?
 • Ankara’da oturup piyasa avantajı tayin ederek, haksız kazancı, hortumu önlemeden nereye kadar?
 • Yalnızca bir kesimin iktidarı olarak, yalnızca bir kesimi mutlu etmeyi başarı sayarak nereye kadar?
 • Teknoloji devrimini, eğitim devrimini, adalet devrimini, sağlıklı devrimini beceremeden nereye kadar?
 • Milletin bir bölümünü memnun eden, günübirlik, göstermelik tedbirlerle nereye kadar?
 • Milletin sağduyusunu tahrik ederek, yok sayarak, gönül kırarak nereye kadar?
 • Kadını milletten saymadan, ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmadaki hayati önemini göz ardı ederek nereye kadar?
 • Milleti; din, dil, ırk, mezhep, medeni hal, cinsiyet, siyasi tercih, gelir ve yerleşim özelliklerine göre değerlendirerek nereye kadar?
 • Milleti, yalnızca seçimden seçime millet yerine koyarak nereye kadar?

  — Türkiye ölçeğinden bakınca,  Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) bir yandan, Türkiye’yi bölme senaryoları bir yandan ne yapacaksınız?

Genel Başkanımızın dediğini açıkça ve korkmadan tekrarlıyoruz. Biz BOP falan tanımayız. Irak’ta ya da diğer bölge ülkelerinde küçük bir coğrafi değişiklik olursa Ankara Anlaşmasını yürürlüğe koyarız.

 

— Cumhurbaşkanını kim seçmeli? seçim nasıl olmalı? Şuan ki Cumhurbaşkanı meşru mu?

 

Şuan ki Cumhurbaşkanının pozisyonuna söz konusu etmeyelim ama şunu diyebilirim ki uzlaşma ile seçilmeli. Hükümet de muhalefet de uzlaşmadan yana değil. Bu insanlar memleketimizi çiftlikleri mi zannediyorlar da keyiflerine göre at koşturuyorlar? Halk bunun hesabını sorar!

 

— Muhtemel hükümet senaryolarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

Biz bu senaryoların içinde değiliz ama DP, Türkiye’nin bu kötü talihine dur diyecek. 1946 yılında, “yeter söz milletindir” diyerek yola çıkan, kısa sürede milletin gönlünde taht kuran, kitlelerin yeni umudu haline gelen, on yıllık iktidarında Türkiye’de yeni bir çığır açan, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaptıklarıyla, hizmetleriyle, unutulmaz bir siyasi marka olan Demokrat Parti efsanesi yeniden canlanıyor.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious