Burdurlular kus gribi için alarmda!

  • Giriş : 18.10.2005 / 00:00:00

BURDUR - Burdurlu yöneticiler kus gribi konusunda uyarildi. Konuyla ilgili son gelismeler daire amirlerine aktarilarak herkesin, acil durumlara karsi hazir olmasi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Burdur Valisi Can Direkçi baskanliginda toplanan kamu kurum ve kuruluslarinin yöneticileri kus gribine karsi uyarildi.

Özel idare binasinda yapilan toplantiya Burdur'da görev yapan 30 müdür, vali yardimcilari ve basin mensuplari katildi. 300 bin kusu barindiran Burdur'un da risk altinda oldugunu bildiren Direkçi, konuyla ilgili alinan önlemleri özetledi.

Hastaligin ilk defa duyulmasindan itibaren bilgilendirme çalismalarinin baslatildigini aktaran Direkçi, muhtarlar, tarim personeli, yetistiriciler, jandarma ve emniyet güçlerinin konu ile ilgili uyarildigini söyledi.

Hastaliktan korunma ve mücadele yollarinin Il Tarim Müdürlügü tarafindan tek tek anlatildigini açiklayan Direkçi, "Içinde 175 bin kanatliyi barindiran 28 modern kümesin sahipleri ve çalisanlari konuyla ilgili bilgi sahibi oldu. Bunlarin denetimi her gün Müdürlük ekiplerince yapiliyor. Hastaligin görülmesi halinde ihtiyaç duyulacak maske, itlaf malzemeleri, tulum gibi eksiklikler giderildi." seklinde konustu.

Diger önlemleri de açiklayan Direkçi, herkesin konu ile ilgili hazirlik yapmasini istedi. Özellikle tarim müdürlügü ile çevre müdürlügüne büyük isler düstügünü aktaran Direkçi, "Burdur gölü çok sayida göçmen kusu barindiriyor. Yani hastaligin ilimizde de görülme ihtimali var. O yüzden kurum çalisanlari konu ile ilgili bilgilendirilmeli, ihtiyaç duyuldugu anda hizli bir sekilde yardima kosulmalidir." dedi.

Hastalik çiktigindan beri vatandaslarin tavuk ve yumurta yememe gibi bir fobisinin olustugunu aktaran Vali Can Direkçi, "Su ana kadar Türkiye'nin hiçbir yerinde bunlarla ilgili bir süpheye bile rastlanmadi. Vatandaslarimiz daha rahat olmali. Zaten hastaligin pismis hayvandan geçmedigi duyuruldu. Su anda kanatli hayvanlarin açik alanlarda gezdirilmesi, pazarlarda satilmasi ve avlanmasi yasaklandi. Tüm vatandaslarin bu yasaklara riayet etmesini istiyoruz." diyerek sözlerini tamamladi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious