Burdur'da kaza: 3 ölü, 54 yaralı

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Antalya’nın Kaş ilçesinden İstanbul’a giden yolcu otobüsü Burdur yakınlarında şarampole yuvarlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kazada 3 kişi öldü, 54 kişi de yaralandı. İçinde 9 yabancı turistin de bulunduğu yolcular arasında bulunan 13 yaşındaki Göksu Gencay, yaklaşık 2 saat otobüsün içinde kurtarılmayı bekledi.

Edinilen bilgiye göre, kaza, Burdur’a 29 kilometre uzaklıktaki Karaçal rampasında saat 23.30 sıralarında meydana geldi. Kaş’tan hareket ederek Fethiye üzerinden İstanbul’a gitmekte olan Şinasi Semiz (56) idaresindeki 34 AT 7062 plakalı Metro Turizm’e ait ek sefer yapan yolcu otobüsü, söz konusu mevkide şarampole yuvarlandı.

Aşırı hız ve yol kenarındaki mucurların neden olduğu bildirilen kazada, otobüste bulunan 3 kişi öldü, aralarında turistlerin de bulunduğu 54 kişi yaralandı.

Kazanın duyulmasının ardından olay yerine Burdur merkez, Yeşilova ve Kemer ilçelerinden çok sayıda ambulans, itfaiye ve kurtarma aracı sevk edildi. Yaralılar, Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk tedavileri yapılan yaralılardan durumu ağır olan 10 kişi, Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi.

Bu arada, dere yatağına doğru takla atan ve bir ağaca çarparak durabilen otobüste sıkışan 13 yaşındaki Göksu Gencay, yaklaşık 2 saat kurtarılmayı bekledi. Bacakları, hayatını kaybeden 2 kişiden birinin altında kalan Göksu Gencay, kazadan hafif sıyrıklarla kurtulan annesi Işık Gencay ve hemşireler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Otobüsün tekrar devrilme riski yüzünden araçta sağlıklı bir kurtarma çalışması yapılamadı. Otobüsü tutacak güçlü bir çekici araştırıldı, ancak Burdur merkezde büyük çekici bulunamadı. Daha sonra kaza yerine 75 kilometre uzaklıktaki Bucak ilçesinden bir çekici istendi.

Olay yerine gelen Vali Rasih Özbek ve Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, çekicinin önüne eskort verilmesini sağladı. Ancak yine de çekicinin gelmesi 2 saati buldu. Göksu Gencay, bu süre içinde otobüste kıvrandı. Daha sonra yapılan kurtarma çalışması sayesinde Göksu Gencay aracın içinden yaralı olarak kurtarıldı.

Otobosün kaldırılmasının ardından 2 kişinin cesedi ile karşılaşıldı. Cesetlerin çıkarılması ve torbalara konulması sırasında AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik de sağlık personeline yardımcı oldu. Otobüsten fırlayarak yaşamını yitiren bir bayanın ise hamile olduğu öğrenildi. Ölülerin isimleri henüz açıklanmadı.

Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların isimleri şöyle; ’’Sürücü Şinası Semiz, Ebru Aksoy, Bedriye Gökçeli, Metin Kavşık, Çağdaş Çalkaya, Güler Çalkaya, Özcan Çelik, Osman Tekin, Figen Toprak, Esra Savaş, Merve Uysal, Esma Orak, Esra Sevinç, Güney Yakupoğlu, Murat Tıraş, Arzu Erdoğan, Bahadır Çalkaya, Ahu Çalkaya, Gülşah Güleş, Sinan Filiz, Necibe Devecioğlu, Mahmut Demircan, Asat Işık Sönmez, Murat Manaz, Necla Yıldız, Filiz Yıldız, Erdem

Özipek, Park Kyoungburn, Park Kyoungimi (Güney Kore), Jehane Kohn, Levi Rickets (Hollanda), Ben Bickeford (İngiliz).’’

Yaralılardan durumu ağır olan Asat Işık Sönmez, Filiz Yıldız, Bedriye Gökçeli, Erdem Özipek, Murat Tıraş, Çağdaş Çalkaya, Necla Yıldız ve Ahu Çalkaya Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Otobüste 4 Koreli, bir Rus, 1 Alman, 1 İngiliz ve 2 de Hollandalı turist olduğu bildirildi.

Bu arada, çevredeki köylerden gelen vatandaşlar, aynı noktada her yıl en az 5 büyük kaza yaşandığını belirterek, yetkililerden önlem alınmasını istedi.

Fethiye-Burdur karayolu trafiğe kapatılırken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious