Burhan Kuzu mahkemenin kararını yorumladı: Doğru!

Burhan Kuzu mahkemenin kararını yorumladı: Doğru!.11015
  • Giriş : 05.07.2007 / 20:41:00
  • Güncelleme : 05.07.2007 / 20:45:55

Burhan Kuzu, soruları yanıtlarken, Mahkemenin kararını çok yerinde bulduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzu, “Önceki karar ne kadar yanlış idiyse; bu karar, o kadar doğru ve yerindedir. Ancak önceki kararla ilgili bir şey diyemeyiz, saygımız var” dedi.

Mahkemenin kararının ardından Cumhurbaşkanı seçiminde izlenecek yolun, 22 Temmuz seçimlerinden çıkacak sonuca bağlı olduğunu belirten Kuzu, şunları söyledi:

“Önceki kanuna göre referandum süresi 21 Ekime denk geliyor. Bu tarihe kadar mevcut Anayasa hükmü geçerli. Yani 11. cumhurbaşkanını parlamento seçecek. Meclis başkanı seçildikten, divan oluştuktan sonraki 1 ay içinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Ancak burada maalesef 367 konusu gündeme geliyor. Partiler bunu aşmak için uzlaşarak şunu yapabilirler; Madem ki Anayasa Mahkemesi yol verdi, yapılacak iş Anayasaya geçici bir madde konulur ve 11. Cumhurbaşkanı yılbaşına kadar görevde kalmış olur. Kısa süre için görev yapmış olur. Bu kabul edilmezse de yeni cumhurbaşkanını yeni meclis seçer. Bu, 11 No'lu Cumhurbaşkanı olmuş olur. 12 numaralıyı da halk seçmiş olur.”

Kuzu, 11. cumhurbaşkanının 7 yıllığına seçilebileceği gibi, bu sürenin kısaltılabileceğini de kaydederek, “Bu, tamamen yeni meclisin aritmetiğine bağlı” dedi.

Kuzu, “Yeni Meclis, Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen, referandum süresini kısaltan yasayı hemen tekrar ele alıp süreyi kısaltabilir mi” sorusu üzerine, “Seçimden önce de toplanıp 120 günü 45-50 güne çekebilir, mümkündür. Biraz zor olur ama hukuken mümkündür. Yeni meclis de yapabilir” şeklinde konuştu.

ERGİN: “HUKUKEN, OLMASI GEREKEN BİR KARAR”

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, kararla ilgili olarak, “Hukuken, olması gereken bir karar” derken, referandum sürecinin işlediğini, bu süreci kısaltmaya yönelik bir düzenleme yapmanın pratik faydası olmayacağını söyledi.

Ergin, 22 Temmuz seçimleri sonucu oluşacak yeni Meclis toplandığında, Cumhurbaşkanı seçimini, Anayasanın yürürlükteki maddesi uyarınca yapacağını ifade ederek, “11. Cumhurbaşkanı, Meclis tarafından seçilecek gibi gözüküyor” dedi.

KAPUSUZ: “TARTIŞMALAR GERİDE KALDI”

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da bugüne kadar yapılan tartışmaların geride kaldığını belirterek, “Bundan sonra cumhurbaşkanını, cumhur seçecek” diyerek, kararın hayırlı olmasını temenni etti.

Kapusuz, milletin önüne 22 Temmuzda iki sandık koymayı hedeflediklerini, tek bir işlemle işin bitirilmesini istediklerini; ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çözümden yana tavır koyamadığını savundu. Bundan sonra işlerin biraz daha hukukçuların tartışarak karar vereceği bir sürece kaldığını ifade eden Kapusuz, “Referandumun, 22 Temmuz seçimiyle yapılabilmesi çok zor gözüküyor, tamamen de ihtimal dışı da denmeyebilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious