Burhan Şeşen'e göre aşkın tarifi

Burhan Şeşen'e göre aşkın tarifi.9209
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:01:00

Besteci ve söz yazarı Burhan Şeşen, hemen hemen bütün sanat dallarında ''aşk'' temasının sanatçıların kafasını kurcaladığını belirterek, ''Aşk birken iki, ikiyken bir olma hali aslında'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şeşen, son dönemdeki müzik çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Grubun Nisan ayında çıkacak yeni albümü için stüdyo çalışmalarının sürdüğünü anlatan Şeşen, ''Yaklaşık 2 aydır sürüyor. Düzenlemeleri Gürol Ağırbaş yapıyor, iki şarkı haricinde tüm söz ve müzikler Gökhan ve bana ait'' dedi. Albümdeki iki şarkının sözlerinin ise Ezginin Günlüğü'nün solisti Hüsnü Arkan'a ve besteci Yasemin Pulat'a ait olduğunu belirten Şeşen, albümün kapak tasarımını, ABD'de sinema-televizyon eğitimi gören kardeşi Cihan Şeşen'in yapacağını dile getirdi.

Şeşen; davulda Cem Aksel, klavyelerde Tolga Çevik, gitarlarda Serhan Yastıman, bas gitarda ise Gürol Ağırbaş'ın imzasını taşıyan albümün diğer Gündoğarken albümlerinden çok farklı olmadığını kaydetti.

-''İLHAM PERİSİ KIRILGANDIR''-

Şeşen, aşk duygusunun bestelerini yaparken kendisini ne derecede etkilediği konusunda, hemen hemen bütün sanat dallarında aşk temasının neredeyse bütün sanatçıların kafasını kurcaladığını belirterek, ''Aşk birken iki, ikiyken bir olma hali aslında'' dedi.

Yazdığı bütün aşk şarkılarının bire bir yaşanmış olmasının gerekmediğini anlatan sanatçı, ''Şarkı yapmanın en önemli yollarından biri de iyi bir gözlemci olmak ve ilham perisi geldiğinde onu içeri buyur etmek... Kapıda fazla bekletirseniz çok kırılgandır, çeker gider'' diye konuştu.

-ANKARA HAYRANLIĞI-

Ortaokul ve lise yıllarının bir bölümünü geçirdiği Ankara'nın, kendisi için apayrı bir yeri olduğunu anlatan Burhan Şeşen, ''Ankara'da okudum. Renkli Sinema, Figaro Pastanesi, Papazın Bağı ilk aklıma gelenler... Ankara, benim için çoğunlukla gri ama bir memur kenti olması sebebiyle de çok pastel renkler çağrıştırır. Ankara büyük bir mahalledir hala benim için. Kocaman sıcacık bir mahalle'' diye konuştu.

Şeşen, daha önce Türk Kalp Vakfı ve Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinliklerine katıldığının hatırlatılması üzerine, kendisinin topluma örnek olmak gibi bir niyetinin olmadığını, bunun çok büyük bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Gençlerin sigara, içki ve uyuşturucudan uzakta olmaları için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade eden Şeşen, ''Zaten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği'nin yönetim kurulunda da 2 senedir görev yapmaktayım. Ayrıca, daha barışçı, daha demokratik ve de eşitlikten yana bir düzen için bedenen olmasa da fikren çalışıyorum'' dedi.

-KORSANLA MÜCADELE EDİYOR-

Burhan Şeşen, korsan yayınların bütün üreten sanatçıların ve yapımcıların çok büyük bir sorunu olduğunu söyledi. Korsan yüzünden müzik, sinema, edebiyatçı ve yapımcıların artık iş üretemez duruma geldiğini anlatan Şeşen, ''Eskiden sadece mekanik satış yapan korsanlar vardı fakat şimdi internet ve özellikle müzik sektörü için mp3'ler çok büyük bir tehdit halini aldı'' diye konuştu.

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu hatırlatan sanatçı, bu yüzden telif haklarıyla yakından ilgili olduğunu ifade etti.

Şeşen, birtakım yaptırımlarla ve insanları bilinçlendirerek bu sorunu en aza indirmeyi planladıklarını da kaydetti.

Gerçekleştirmeyi düşündüğü projeler hakkında da bilgi veren Burhan Şeşen, daha önce özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Yorumsuz'' isimli müzik programının yeniden müzikseverlerle buluşabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious