Burns: Türk-ABD ilişkileri zor dönemi aşıp köşeyi döndü

  • Giriş : 15.09.2007 / 08:56:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:45:10

ABD Dışişleri’nin ’3 numarası’ Nicholas Burns, Türk-ABD ilişkilerinin ’zor dönemi aşıp köşeyi döndüğünü’ söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri'nin '3 numarası' Nicholas Burns, Türk-ABD ilişkilerinin 'zor dönemi aşıp köşeyi döndüğünü' söyledi. Enerji ve İran konularında 'Birlikte çalışalım' diyen Burns'ün, Ankara'yı 'sıkacak' talepleri de oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 'üç numaralı adamı' Nicholas Burns, düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'nde, Türkiye'ye 'bir dizi' konuda çok önemli mesajlar verdi. Gelecek hafta İstanbul ve Ankara'yı ziyaret edecek Burns'ün mesajları, yakın dönemde üst düzeydeki temasların artacağının habercisi oldu. Burns'ün verdiği mesajlar şöyle:

GÜL VE ERDOĞAN GÜVENİLİR:

"Türk-Amerikan ilişkilerinde 2005'e dek süren zorluğu aştık ve köşeyi döndük. Türkiye bizim için kritik derecede önemli, vazgeçilmez ortağımız. Laik demokrasiye bağlılık Türkiye'yi doğal müttefikimiz yapıyor. Türk demokrasisi etkileyici ve sağlığının kuvvetli olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan güvenilir isimler. Bize verdikleri sözleri tuttular. Avrupa'ya ulaşan enerjide 'tek' ülkenin baskısının kırılmasında çıkarımız ortak. Hazar enerji kaynaklarının Avrupa'ya ulaşmasında ve enerji koridoru olarak Türkiye çok önemli bir kapı. AB'ye tam üyeliğinin destekçisiyiz. Avrupa'nın yeni liderlerine, Türkiye'nin dışlanmasının çok büyük hata olacağını söyledik."

İRAN'A KARŞI BİZİMLE ÇALIŞIN:

"İran ile Türkiye'nin enerji mutabakatı bizi rahatsız etti. Terör örgütleri ve Taliban'a destek veren, nükleer güç olmak isteyen İran'ı kıskaçta tutmak için bizimle çalışmak Türkiye'nin de çıkarına."

PKK İÇİN 6 AY SÜRE VERİN:

"PKK terör örgütüdür. Bu konudaki iyi niyetimiz sorgulanmasın. Gelecek altı ay içinde PKK'ya karşı somut adımların atılacağını umuyorum. Irak'ın ve yerel yetkililerin de katkısı gerekli."

RUHBAN OKULU'NU AÇIN:

"Fener Rum Patrikhanesi ekümenik niteliktedir. ABD, Kongre'den madalya alan Patrik Bartholomeos'un dostudur. Heybeliada Ruhban Okulu açılmalıdır."

ERMENİSTAN SINIRINI AÇIN:

"Ermenistan ile ilişkileri normalleştirin. Türk-Ermeni sınırı açılmalı. Kongre'deki Ermeni tasarısının kabulüne karşıyız. Bu tasarının geçmesi Türkiye'de diyalog yanlılarının sesini keser."

301. MADDEYİ KALDIRIN:

"Orhan Pamuk'a karşı bile kullanılan TCK'nın 301. maddesi kaldırılmalı."

VE KIBRIS:

"BM'nin Kıbrıs'ta yeni bir girişim başlatması için çalışıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious