Burnunuzu korumanın 9 pratik yolu

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

İçinde bulunduğumuz kış aylarıyla birlikte elinde mendille dolaşanların sayısı da hızla artmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burnun çeşitli sebeplerle tıkanması ise, ağızdan solunum ve horlama gibi birçok probleme davetiye çıkarıyor. Peki burnunuzu nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz?.. İşte cevabı

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir, burun sağlığını korumanın yollarını anlattı: 1. Eğer burnunuz kuru ise birçok fonksiyonlarınız zarar görebilir. Tuzlu su spreyleri ve buğularla bu sorununuzu çözebilirsiniz. 2. Uzun süreli burun açıcı damlalar kullanmaktan sakının. Bağımlılık yapabilir. Yüksek tansiyona neden olabilir ve burun fonksiyonlarını bozabilir. 3. Uçak yolculuklarında burnunuza dikkat etmelisiniz. Uçak içi kabin havası çok kurudur. Sirküle edilen hava tekrar tekrar kullanılır. Serum fizyolojikli spreyler ve bol su içerek önlem alabilirsiniz. 4. Doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları, viagra gibi ilaçlar burun tıkanıklığını artırır. 5. Göz damlaları gözyaşına karışarak burun içine akıp burunda yanma ve acı tat yapabilir. 6. İdrar söktürücüler ve stres ilaçları burnunuzu kurutabilir. 7. Soğuk hava vücut direncini düşürerek enfeksiyonuna zemin hazırlar. Özellikle yüzünüzü soğuktan korumalısınız.

UÇAK KULAK VE BAŞI DA AĞRITIR

8. Uçak seyahatlerinde kabin içi basınç ayarlanamaz ise kulakta ve başta Ağrı olabilir. Bunu önlemek için uçak kalkarken ve inerken sakız çiğneyebilirsiniz. 9. Kalorifer oda havasını kurutarak burun kurumasına yol açabilir. Bunu önlemek için yattığınız odadaki kalorifer üzerine ıslak havlu koyabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious