Bürokrasinin 1 numarası konuştu

Bürokrasinin 1 numarası konuştu.5830
  • Giriş : 09.09.2007 / 11:32:00

Başbakanlık Müsteşarı olarak atanmasının hükümetin Güneydoğu'ya verdiği önemin göstergesi olduğuna işaret etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikasta kurban gittiğinde Diyarbakır halkı karamsarlığa kapılmıştı. "Böyle yöneticiyi bir daha bulamayız." düşüncesi herkesin ortak görüşüydü.

Kapısı herkese açık, güler yüzlü, çalışkan bir yöneticiydi. Ancak bir süre sonra umutlar yeniden yeşerdi. Şehre atanan vali, farklı üslubuyla öne çıkıyordu. Olağanüstü hale şiddetle karşı çıkıyor, 'vatandaşla teröristi birbirinden ayırmalıyız.' diyordu. Kısa zamanda halkın sevgisini kazandı. Bir önceki görev bölgesi Batman'da da aynı başarıyı göstermişti. Türkiye'nin en genç valisi Efkan Ala, şimdi bürokrasinin tepesinde. Başbakanlık Müsteşarlığı'na atanma kararnamesi dün onaylandı. Diyarbakır'daki son, yeni görevindeki ilk röportajını Zaman'a veren Ala, müsteşar olmasının 'hükümetin Güneydoğu'ya verdiği önemi gösterdiğini' belirtiyor. Bölgenin cazibe merkezi olabilmesi için devletle vatandaşın işbirliği yapması gerektiğini vurguluyor. Demokratikleşme ve ekonomik gelişme üzerinde duran Ala, vatandaşlarla kurduğu sıcak diyalogların Ankara'da da süreceğini kaydediyor.

Ömer Dinçer'in milletvekili seçilmesinin ardından Başbakanlık Müsteşarlığı'na atanan Diyarbakır Valisi Efkan Ala, başarılı geçen valilik dönemini ve yeni görevi ile ilgili düşüncelerini Zaman'a anlattı. Batman ve Diyarbakır'da valilik yaptığı dönemlerde vatandaşlarla kurduğu sıcak diyalogla dikkatleri üzerine çeken Ala, yeni görevinde de aynı hassasiyeti sürdüreceğinin mesajını verdi. Başbakanlık Müsteşarı olarak atanmasının hükümetin Güneydoğu'ya verdiği önemin göstergesi olduğuna işaret eden Ala, şunları kaydetti: "Bu göreve getirilmem hükümetin bölgeye verdiği önemi ortaya koyuyor. En azından arkadaşlarımız ve etrafımızdakilerin değerlendirmesi bu." Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgenin sorunlarına karşı hep duyarlı davrandığını aktaran Ala, "Başbakan'ımıza sorunları aktardığımızda olumsuz hiçbir diyalog yaşanmadı. Sorunların çözümü için 'neler yapabiliriz'in üzerinde görüşmeler yapıldı. Başbakan'ımız ne yapılacağı konusunda hep brifing almıştır. Bilgi alıp kararlar vermiştir. Bundan sonra da bu böyle devam edecektir." ifadelerini kullandı. Diyarbakır'ın geliştiğini dile getiren Ala, şehrin imajının vatandaş sayesinde hızla değiştiğini şu sözlerle anlattı: "Diyarbakır'da geçen yıl yaşanan 28 Mart'taki olayları unutamam. Teröristlerin cenazelerinin gömülmesi sırasında çıkan olayları yatıştırmak için vatandaşa güvenmenin önemini bir kez daha gördüm. Halka güvenin çok önemli temel bir faktör olduğunu düşünüyordum. En zor dönemlerde, en kritik zamanlarda bunun ne kadar geçerli bir enstrüman olduğunu bütün Türkiye'ye gösterdi Diyarbakır." diye konuştu.

Türkiye'nin istikrarının bölgenin gelişmesine katkı yaptığını ifade eden Ala, "Elbette bölgenin GAP konusunda sulama projelerinde bu dönemde istihdama yönelik yatırımlarda çok ciddi bir mesafe alınacağını Başbakan'ımız belirtmişlerdi. O siyasal iradeyi, idarenin iyi uygulama konusunda elbette ben de elimden geleni kesinlikle ortaya koyacağım." şeklinde konuştu.

'Demokratikleşme, ekonomik yönden gelişme, toplumun genel atmosferinin iyileşmesi, teröre olan desteği minimize eder' düşüncesinde olan Ala'ya göre: "Demokratikleşme, açılımlar, insan hak ve özgürlüklerindeki pozitif gelişmeler teröre desteği minimize eder. Vatandaşla, teröristleri ve destek verenleri birbirinden ayırmak gerekiyor. Küçük veya büyük sorun ortaya çıktığında, o sorunu çıkaranları gördünüz mü, çıkarmayanlar da görülmeli. Hiç kimse gördüğü küçük bir kareyi, fotoğrafın tamamı zannetmemeli." Sorunların hiçbir zaman bitmeyeceğini ifade eden Ala, sorunları vatandaşlarla beraber belirlediklerini, çözümü de birlikte aradıklarını sözlerine ekliyor.

Türkiye'nin en genç valisi olarak atanmıştı

42 yaşındaki Erzurum doğumlu Efkan Ala, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. İktisat alanında yüksek lisans yaptı. Kaymakamlık, vali yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı'nda daire başkanlığı ve Turizm Bakanlığı'nda genel müdürlük görevlerinde bulundu. Dünya Turizm Örgütü Kaliteyi Destekleme Komitesi üyeliği yapan Ala, UNICEF'te Türkiye'deki temel ihtiyaçların karşılanması konusunda çalışmalar yaptı. Ala, 30 Ocak 2003-14 Eylül 2004 tarihleri arasında Batman Valiliği görevini yürüttü. Ala 2,5 yıldan beri Diyarbakır valisi olarak görev yapıyordu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious