Bürokrat izni Başbakanı böyle aştı!

Bürokrat izni Başbakanı böyle aştı!.13148
  • Giriş : 18.11.2008 / 17:53:00

Ceyhan’da rafineri kurmak isteyen POAŞ’a, Başbakandan çıkmayan izin bürokratlardan çıktı. EPDK bürokratları, Doğan'a rafineri konusunda vizeyi böyle verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan ile Aydın Doğan arasındaki rafineri kavgasının Doğan Grubu lehine sonuçlandığı, dün bazı internet haber sitelerinde yer almıştı. Bugün de Reuters tarafından doğrulandığı iddia edilen, habere göre Aydın Doğan Grubu'na Ceyhan'da rafineri için izni çıktı.

Başbakan Aydın Doğan gerginliğe basına böyle yansımıştı

Başbakan ile Aydın Doğan arasında yaşanan rafineri gerginliğini, Doğan Medyası manşetlerinde “Ben Başbakan'a '2.5 milyar dolar paramız var. Biz bu ülkede yatırım yapmak istiyoruz. Biz sizden ne teşvik ne de kredi istiyoruz. Biz bu ülkede yatırım yapmak istiyoruz. Ben sizden ruhsat istiyorum, ben o ruhsatla yatırım yapacağım, rafineri kuracağım' dedim. Nerde kuracaksın dedi? Ceyhan'da dedim. Hayır olmaz orayı Çalık Grubu istiyor dedi. Ben de Çalık da kursun ben de kurayım dedim. ama kabul etmedi."şeklinde duyurmuştu. Doğan tarafından bu talepler canlı yayınlarda tekrar tekrar işlenmişti.

Daha sonra Ülkü Güney'in nikâh töreninde bir araya gelen Başbakan ve Doğan arasında buzların eridiği iddia edilmişti. Aydın Doğan için çıkarıldığı iddia edilen örtülü af yasasından son anda dönülmesi kamuoyunda, hükümetle, grup arasında farklı asılsız söylentilerin çıkmasına da neden olmuştu.

Avusturalyalı Ortak OMV ve Doğan Medyası'nın Baskısı

Aydın Doğan, İş Bankası'ndan yüzde 50'sini 500 milyon dolar civarında bir paraya aldığı Petrol Ofisi'nin yüzde 34'ünü neredeyse 1 milyar euroya sattığı Avusturya şirketi OMV ile yaklaşık 3 yıldır ortak.

Türkiye'de yeni yatırımlarım yapmak isteyen ortakların bu hedeflerinin başında da Ceyhan'a kurulacak bir petrol rafinerisi var. Ancak Petrol Ofisi bu rafineri için gerekli ruhsatı alamıyor. Bunun için OMV CEO'su Wolfgang Ruttenstorfer Türkiye'ye gelmiş Başbakan ile görüşmüştü ama sonuç alamamıştı.

Başbakan'dan çıkmadı bürokrattan izin çıktı

Doğan'ın yoğun basın şantajı ile alamadığı rafineri iznine bürokratlardan izin çıktı. Aktifhaber'de Reuters'ı kaynak göstererek verdiği haberde şu açıklamalara yer verildi.

“Reuters'a bilgi veren Enerji Bakanlığı'ndan bir yetkili, Enerji İşleri'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) ilettiği görüşün bağlayıcı olmamakla birlikte, bugüne kadar Petrol Ofisi Akdeniz Rafinerisi'nin (POAR) başvurusunu bloke eden tebliğ ile bunda değişiklik öngören taslak halindeki yönetmelikte yer alan düzenlemelerden farklı önerilerde bulunulduğunu söyledi.

"Enerji İşleri'nin görüşünde, mevzuatta elektrik üretimi için yapılan başvurulara öncelik verilmesine ilişkin düzenleme olduğu hatırlatılıyor ama bu piyasaya yönelik başvurularda kurulacak tesisler açısından bir değerlendirme gerektiğinin altı çiziliyor." diyen yetkili, "Başvuru sahibinin araziye sahip olması ya da başvuru sıralaması değil, yapılacak tesisin (rafineri, elektrik santrali, doğalgaz santrali) durumu, bunların başka bir yerde yapılıp yapılamayacağı, tesis açısından bölgenin önemli olup olmadığı gibi noktalara bakılması öneriliyor" dedi.

Diler İnşaat'ın elektrik santralinin arazisi feda olsun

Aynı yetkili, POAR'ın rafineri yapmayı düşündüğü arazide Diler İnşaat'ın planladığı elektrik santralının yerinin kaydırılabileceğini belirtti. Yetkili, Enerji İşleri'nin görüş yazısında, aynı araziye yapılması planlanan tesisler arasında herhangi bir farklılık yoksa başvuru sıralamasına bakılmasının önerildiğini de vurguladı.”

Bu açıklamalardan sonra Başbakan Erdoğan ile Doğan Grubu arasında büyük gürültü koparan, Ceyhan'a rafineri talebi için bürokratlarca yapılan bu yaklaşım kamuyounda yeni bir tartışmayı başlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*