Burs alan öğrenciye CHP şoku

Burs alan öğrenciye CHP şoku.16357
  • Giriş : 22.11.2008 / 14:21:00
  • Güncelleme : 22.11.2008 / 14:21:46

CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne açtığı burs davası öğrencileri mağdur etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek Mahkeme CHP'nin açtığı davayı karara bağladı. Belediyeler öğrencilere doğrudan burs ve kredi veremeyecek. Burslar, kararın resmi gazetede yayımlandığı gün kesilecek.

CHP'nin açtığı davayı karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, 5102 sayılı ''Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun''unun 2. maddesinin 2. fıkrasına ilişkin iptal kararı verdi. Yüksek Mahkeme, belediyeler hariç kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine burs ve kredi vermelerini yasaklayan ancak bildirimde bulunacakları Yurt-Kur vasıtasıyla ödeme yapabileceklerine yönelik hükmün, ''belediyeler hariç'' ibaresini iptal etti. Yüksek Mahkeme'nin bu kararına göre artık belediyeler de öğrencilere doğrudan burs ve kredi veremeyecek, burs ve kredi verilmesini öngördükleri yüksek öğrenim öğrencilerini, yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumuna bildirecek.

GEREKÇELİ KARARLA SON

ANCAK şu an itibariyle burs alan öğrencilerin burslarının devam edeceği, Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete yayımlanması zaman alacağından, bursların hemen yarın kesilmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*