Bursa, dünyanın müze kentlerinden biri olacak

Bursa, dünyanın müze kentlerinden biri olacak.16182
  • Giriş : 23.06.2008 / 14:12:00

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Hanlar Bölgesi'nin gün ışığına çıkartacak çalışmanın Bursa'nın tarih kenti kimliğini ön plana taşıyacağını belirterek, "Bursa, dünyanın müze kentlerinden biri olacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkan Şahin, AK Parti tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi'nde Bursa, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Afyon ve Mardin'den sonra 14 yıllık belediye başkanlığı tecrübelerini Muğla'daki kursiyerlerle paylaştı. Siyasette kararlı olmanın önemine dikkat çeken Şahin, Türkiye'de başarılı olan belediyelerdeki en önemli faktörün altında 'insan merkezli yönetim' anlayışının yattığını belirtti. Demokrasinin ve kalkınmanın yerelden başladığını vurgulayan Başkan Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanlığı ile yerel yönetimlerin Türkiye'de atağa kalktığının altını çizerek, "Türkiye'nin son yıllardaki kalkınma hamlesinin itici gücü yerel yönetimler olmuştur. Dünyadaki trend de böyle. Bugün ülkeler değil, kentler yarışıyor. Bu kapsamda biz de Osmanlı'ya payitahtlık yapan, tarih şehri Bursa'nın bir yandan bu özelliğini ortaya çıkartıyoruz, diğer yandan çağdaş dünyanın konseptine uygun gelişimlere imza atıyoruz. Örnek verecek olursak, Türkiye'nin Avrupa Birliği standartlarında halini inşa ediyoruz, diğer taraftan da Hanlar Bölgesi Projesi ile 700 yıllık tarihini gün ışığına çıkartıyoruz. Hal Bursa'nın tarım kenti kimliğini güçlendirecek, Hanlar Bölgesi de ortaya çıktığında Bursa, dünyanın müze kentlerinden biri olacak" dedi.

Bursa'daki kentsel dönüşümle kentin çehresinin değiştiğini de anlatan Şahin, kentin merkezindeki çöküntü bölgelerinin cazibe merkezi haline geldiğini de dile getirerek, "İki kişinin yan yana yürüyemediği Santral Garaj Bursalıların buluşma noktası oldu. Kent Meydanı'nın Valilik ile Osmangazi Belediyesi arasındaki bölgenin de dönüşümünün startını verdik. Emirsultan'da yıllardır yaşanan otopark çilesini ve meydan sıkıntısını yine kentsel dönüşüm projesi ile ortadan kaldırıyoruz. Tabakhaneler Bölgesi'ndeki Sıcaksu Kentsel dönüşümünden sonra Yalova Yolu'nda kentin İstanbul Yolu'ndan girişindeki Özdilek ile Gençosman arasındaki kötü görüntüyü güzelleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Seminer sonrasında AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in ufuklarını açtığını belirterek, "İnşallah başkan Şahin'in tecrübeleriyle önümüzdeki seçimlerde kazanarak Muğla'yı da AK belediyecilikle tanıştıracağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious