Bursa, Gazze'yi yeniden düzenleyecek

Bursa, Gazze'yi yeniden düzenleyecek.16162
  • Giriş : 13.06.2009 / 11:07:00

Filistin'in Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki, Gazze'nin yeniden düzenlenmesi yolunda yapılacak çalışmalarda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den yardım istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altepe'yi makamında ziyaret eden Mekki, Gazze'de yaşanan savaş sırasında Türkiye'nin Filistin halkına çok büyük destek verdiğini söyledi.

Mekki, Gazze'de savaş başladığında ilk desteğin Türkiye'den geldiğini ifade ederek,''Biz oraya gelen ekiplerle ekmeğimizi bölüştük. Bizim sıkıntılarımıza ortak oldular. Türkiye halkının bizlerle olduğunu görmek bizi çok mutlu etti. Türk halkını öz kardeş olarak görüyoruz. Bu durum sonsuza kadar devam edecek'' dedi.

Türkiye'nin 7'den 70'e her kesiminden ve özellikle sivil toplum kuruluşlarından yakınlık gördüklerini dile getiren Mekki, Bursalıların da ilgi ve alakasından dolayı Altepe'ye teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Mekki, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Davos Zirvesi'nde yaptığı çıkışını, savaş yüzünden yaşanan elektrik sıkıntısına rağmen izlediklerini belirterek, ''Biz ilk kez bir devlet büyüğünden böyle büyük bir destek gördük. Bu tavır bizleri çok etkiledi, sevindirdi. Bu desteği ve Başbakan Erdoğan'ı unutmayacağız. Yakın olduğunu düşündüğümüz diğer ülkelerden de böyle bir tavır beklerdik, ama yapmadılar'' diye konuştu.

Bursa ziyaretinde, Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerini gördüklerini vurgulayan Mekki, Gazze'nin yeniden düzenlenmesi yolunda yapılacak çalışmalarda Altepe'den yardım istedi.

Recep Altepe ise Türkiye ile Filistin'in yüzyıllarca aynı devlet çatısı altında yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Orada çok sıkıntılar yaşanıyor, insanların gördüğü zulüm bitmiyor. Bizler de onların sıkıntılarını paylaşıyoruz. Onlarla birlikte biz de üzülüyoruz. Türkiye, dış politika noktasında net bir tavır ortaya koyuyor. Kardeş ülkelere desteklere devam edeceğiz. Gazze bölgesine daha önce hiç gitmedik,, bu vesileyle orayı da göreceğiz. Gazzelileri mutlu etmek bizi de sevindirecektir. Gerçek kardeşlik bu şekilde belli olur.''

Bursa'nın belediyecilik anlamında örnek bir kent konumunda olduğunu dile getiren Altepe, Gazze ve Filistin'de yapılacak çalışmalara destek vereceklerini bildirdi.

Altepe, ziyaretin sonunda Mekki'ye, çini vazo hediye ederken, Mekki de Altepe'ye 3 ayrı tablo sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*