Bursa, Loreena McKennitt'e hayran kaldı

Bursa, Loreena McKennitt'e hayran kaldı.14766
  • Giriş : 14.06.2009 / 23:20:00

Kanadalı ünlü sanatçı Loreena McKennitt, konserine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

McKennitt, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen 48. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Kültür Park Açık Hava Tiyatrosu'nda sahne aldı. Konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

İskoçya ve İrlanda'da yaygın olarak yapılan Kelt türü tınılarla Doğu müziklerini aynı şarkılarda buluşturan ve dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan Kanadalı müzisyen Loreena McKennitt, Bursa'da muhteşem bir konsere imzasını attı.

Arp ve piyanoyu aynı başarıyla çalan McKennitt, 2006 yılında çıkardığı "An Ancient Muse" adlı albümündeki darbuka, kanun ve ud ezgilerini kullandığı şarkılarına Bursa konserinde de yer verdi.

Şarkılarında zaman zaman tarihe gönderme yapan ve yaşama dair her türlü detaydan ilham alarak besteler yapan kompozitör McKennitt, sahne performansıyla izleyenleri mest etti.

Bursalılar, 'She moved through the fair', 'The gates of İstanbul', 'The Mummer's Dance', 'Bonny Portmore', 'The old ways' ve 'Caravanserai' gibi şarkılara duru sesiyle can veren Loreena McKennit'i ayakta alkışladı. Arp ve piyanosunun yanı sıra klavye ve akerdeon da çalan sanatçı, müzikalitesi ile gönülleri fethetti.

Keyifli konserin ardından McKennitt'e, 16. yüzyıl tarzında üretilmiş, Yeşil Cami'de kullanılan turkuaz rengi ve üzeri 24 ayar altın işlemeli orijinal İznik çinisi armağan edildi. Loreena McKennitt, Osmanlı'nın başkenti Bursa'da konser vermenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*